Nawigacja

Projekt „Indywidualizacja

O PROJEKCIE

W roku szkolnym 2012/2013 w naszej szkole realizowany jest projekt systemowy:

„Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I – III” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. 

 

Głównym celem projektu jest udzielenie wsparcia w indywidualnym rozwoju uczniom w klasach I-III naszej szkoły,  uwzględniającego zdiagnozowane potrzeby edukacyjne i rozwojowe uczniów. 

 

Zgodnie ze zgłoszonym przez szkołę zapotrzebowaniem, ze środków przeznaczonych na realizację projektu zakupiono pomoce dydaktyczne.     

 

W okresie od października 2012 r. do czerwca 2013 r. zrealizowane zostaną zajęcia dodatkowe dla uczniów klas I-III . Uczestnikami zajęć jest 74  uczniów zrekrutowanych do projektu na podstawie diagnoz, wskazujących potrzebę wyrównania ich szans edukacyjnych poprzez dodatkowe wsparcie dydaktyczne lub ogólnorozwojowe.

 

W naszej szkole projekt obejmuje następujące rodzaje  zajęć:

 - Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych (105 godz.) realizowane w formie zajęć dydaktyczno – wyrównawczych.

 - Zajęcia logopedyczne (140 godz.) dla dzieci z zaburzeniami rozwoju mowy.

 - Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej (105 godz.) dla uczniów z wadami postawy.

 - Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze (70 godz.)  realizowane w formie koła zainteresowań

- Zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne (35 godz.)

 

Zajęcia dla dzieci z trudnościami w zdobywaniu umiejętności matematycznych są kontynuacją indywidualizacji pracy z tymi dziećmi organizowanej w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych. Mają one na celu wyrównywanie dysproporcji wśród uczniów klas I-III wykazujących niskie osiągnięcia  w nauce matematyki, poprzez korygowanie i wspomaganie tych procesów, od których zależy uczenie się matematyki.

Zajęcia prowadzone sa w trzech grupach: grupa I – 6 osób (1 chł, 5 dz) we wtorki, grupa II – 6 osób (3chł, 3 dz) w środy, grupa III –7 osób (5 chł, 2 dz) we wtorki w sposób niestereotypowy i równościowy. Do każdego rodzaju ćwiczeń w równym stopniu włączani będą  chłopcy i dziewczynki. Promowane będą postawy szacunku dla odmienności i różnic oraz uznania równych praw i obowiązków niezależnych od płci. W czasie zajęć omawiane będą zagadnienia dotyczące równości szans niezależnych od płci.

 

- Zajęcia z gimnastyki korekcyjnej mają na celu skorygowanie istniejących zaburzeń statyki ciała i wyrobienie u dzieci nawyku prawidłowej postawy we wszystkich sytuacjach i czynnościach życia codziennego, a ponadto wspomaganie harmonijnego rozwoju psychofizycznego ucznia.  Program zawiera szereg celów szczegółowych i wychowawczych oraz oczekiwane efekty podejmowanych działań. Zostały określone procedury osiągania celów, rodzaje ćwiczeń korekcyjnych, stosowane formy organizacyjne, metody realizacji zadań, schemat postępowania korekcyjnego i tok lekcyjny. Treści programowe podzielone zostały ze względu na rodzaj wady, uwzględniając w nich zadania korekcyjne, przeciwwskazania i zalecenia dla poszczególnych wad, w oparciu o skierowania lub zalecenia lekarskie.        Ponadto opracowane są zestawy ćwiczeń domowych dla poszczególnych wad.

 

- Zajęcia rozwijające zainteresowania i uzdolnienia matematyczno-przyrodnicze

 

     Od października 2012r. pod kierunkiem p. Iwony Bobik uczniowie klas I-III uczestniczą w dodatkowych zajęciach matematyczno-przyrodniczych, realizowanych w ramach projektu „Indywidualizacja nauczania i wychowania uczniów klas I-III szkół podstawowych w gminie Tomice ”. Dziesięciu pasjonatów przyrody i matematyki podzielonych na dwie grupy spotyka się razy w tygodniu, by poszerzać i pogłębiać wiadomości i umiejętności, rozwijać poprzez twórcze myślenie i działanie. Uczniowie chętnie biorą udział w zajęciach, warsztatach, doświadczeniach oraz ćwiczeniach praktycznych. Na zajęciach w ramach edukacji matematycznej rozwiązują: łamigłówki, zagadki, zadania tekstowe różnymi sposobami, zadania nietypowe. Wykonują ćwiczenia rozwijające wyobraźnie przestrzenną oraz konstrukcyjne. Natomiast na zajęciach przyrodniczych poznają świat przyrody poprzez bezpośredni kontakt i obserwacje przyrodnicze. Biorą udział  w zabawach badawczych, prowadzą doświadczenia.

Celem tych spotkań jest przybliżenie dzieciom świata przyrody, zapoznanie ze zjawiskami i zależnościami w przyrodzie, uświadomienie, że są jego częścią oraz kształtowanie postawy proekologicznej. Zajęcia mają wyrobić w dziecku pewną ciekawość, zwrócić uwagę na coś, czego jeszcze samo na tym poziomie nie dostrzega, prowokować i zachęcać do stawiania pytań,  uczyć poszukiwania sposobów rozwiązywania problemów i zachęcać do dalszego badania. Mają pobudzać uczniów do samodzielnego, logicznego myślenia oraz  przygotować do dalszej edukacji matematyczno – przyrodniczej.

         Na zajęciach wykorzystywane są pomoce dydaktyczne zakupione ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdjęcia zobacz:

http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=407

 

- Zajęcia rozwijające uzdolnienia plastyczne 35 godz.)

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Naszej Przyrody w Woźnikach
    ul. Wadowicka 133
    34-103 Woźniki
  • 33 8794523
    Fax: 33 8794800

Galeria zdjęć