Rok szkolny 2023/2024

______________________________________________________________________________________________________

Zajęcia rozwijające „Matematycy na start”  w klasie II

Zajęcia matematyczne prowadzone są raz w tygodniu i uczęszczają na nie uczniowie z klasy drugiej. Zajęcia te mają na celu: podniesienie efektywności uczenia się, rozwijanie logicznego myślenia, rozbudzanie zainteresowań matematycznych, doskonalenie sprawności rachunkowej, uczenie wyciągania wniosków z wykonywanych ćwiczeń, rozwijanie wyobraźni geometrycznej, przestrzennej.
Na zajęciach tych uczniowie uczą się grać w szachy, programują roboty „Photon”. Podczas zajęć wykorzystywane są także programy multimedialne oraz strony internetowe z ćwiczeniami online, na których uczniowie rozwiązują m.in. zadania matematyczne, magiczne kwadraty, zmagają się z sudoku, układają tangram, kodują, doskonalą rachunek pamięciowy. Na zajęciach tych uczniowie w I półroczu wykonywali zadania matematyczne przygotowujące do Międzynarodowego Konkursu Matematycznego „Kangur”.
Drugoklasiści bardzo chętnie i z dużym zaangażowaniem uczestniczą w tych zajęciach.

Zdjęcia - https://spwozniki.edupage.org/album/#gallery/2097

Zajęcia korekcyjno - kompensacyjne

W naszej szkole w ramach pomocy psychologiczno – pedagogicznej prowadzone są zajęcia korekcyjno – kompensacyjne. Na zajęcia te uczęszczają uczniowie z klasy 4, 5 i 6 zakwalifikowani na podstawie opinii Poradni Psychologiczno – Pedagogiczenej. Zajęcia te mają na celu pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w nauce oraz stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego rozwoju.
Uczniowie na tych zajęciach usprawniają zaburzone funkcje poznawcze.  Główny nacisk kładzie się na:

• doskonalenie techniki czytania;
  • doskonalenie czytania ze zrozumieniem;
  • utrwalanie tabliczki mnożenia;
  • doskonalenie właściwego poziomu graficznego pisma;
  • utrwalanie zasad poprawności ortograficznej;
  • usprawnianie funkcji percepcyjno – motorycznych i ich integracji ze szczególnym uwzględnieniem: funkcji słuchowo – językowych, koordynacji wzrokowo – ruchowej  i koncentracji uwagi;
  • poszerzanie słownika wypowiedzi ucznia;
  • rozwijanie umiejętności matematycznych;
  • wyrównywanie braków w wiedzy i umiejętnościach.

Na zajęciach wykorzystywane są pomoce pozyskane z projektu „Aktywna tablica”. Dla uatrakcyjnienia zajęć stosowane są  różne dostępne technologie informatyczno - komunikacyjne w postaci programów, gier, ćwiczeń online.

Zajęcia rozwijające w klasie 1

Zajęcia rozwijające z matematyki dla uczniów klasy pierwszej zainteresowanych matematyką, lubiących zabawy z matematyką prowadzone są raz w tygodniu. Służą rozwijaniu umiejętności logicznego myślenia, aktywności matematycznej uczniów oraz ich zaangażowaniu w proces dydaktyczny. Głównymi celami zajęć są rozbudzanie zainteresowań matematycznych uczniów, doskonalenie sprawności rachunkowej, rozwijanie wytrwałości w dochodzeniu do poprawnego rozwiązywania zadania, poszerzanie horyzontów myślenia, wykorzystanie wiedzy matematycznej w życiu codziennym (zegar, kalendarz, jednostki czasu, liczenie pieniędzy). Na zajęciach korzystamy z tablicy interaktywnej, zegara, pieniędzy, kostki do gry, gier planszowych, gier i zabaw logicznych – układanek, tangramów, sudoku itp., kart pracy, robotów „Photon”.

zdjęcia - https://spwozniki.edupage.org/album/#gallery/2101

B.O.

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3

Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne prowadzone w naszej szkole dla dzieci przedszkolnych i uczniów klas 1-3 są rodzajem terapii pedagogicznej, ukierunkowanej na korygowanie i kompensowanie zaburzonych funkcji dziecka, przyczyn niepowodzeń w przedszkolu lub szkole. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów, u których nieprawidłowości rozwojowe utrudniają opanowanie określonych umiejętności. Głównym celem zajęć korekcyjno-kompensacyjnych jest: pomoc uczniowi w pokonaniu trudności uniemożliwiających mu uzyskiwanie dobrych wyników w przedszkolu lub szkole,  stworzenie uczniowi możliwości wszechstronnego rozwoju. Na zajęciach korzystamy z różnorodnych metod wspomagania rozwoju dziecka, by osiągnąć najlepsze wyniki w pomocy uczniom. Podczas zajęć uczniowie uczą się nowych rzeczy i doskonalą umiejętności, które już zdobyli, umacniają wiarę we własne możliwości, siły i umiejętności, są zachęcani do większej samodzielności. Zajęcia korekcyjno-kompensacyjne często dają uczniom szansę nie tylko na osiągnięcie sukcesów dydaktycznych, ale również poprawę funkcjonowania w sferze emocjonalnej i społecznej.

B.O.