Organizacje i Kółka

Kółko dziennikarskie

Kółko dziennikarskie funkcjonuje od 2000r. Głównym jego celem jest redagowanie i wydawanie co miesiąc szkolnej gazetki ,,Dropsik”.

Uczestniczą w nim uczniowie klas IV – VII, którzy stanowią zespół redakcyjny. Opiekunami szkolnej redakcji do czerwca 2011r. była pani Renata Kraska i pani Iwona Bobik, natomiast od września 2011r. pani Iwona Bobik i pani Teresa Kolber.  W oparciu o plan kółka prowadzona jest praca z uczniami. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu. Uczniowie rozwijają swoje zdolności literackie, kształcą umiejętności informatyczne, plastyczne i redakcyjne. Wymyślają tematykę artykułów, samodzielnie je piszą, układają krzyżówki, rebusy, wykonują ilustracje do tekstów, robią zdjęcia oraz przepisują artykuły na komputerze. Doskonalą swój warsztat pracy o nowe formy wypowiedzi pisemnej i graficznej.

Młodzi dziennikarze wykazują się dużą samodzielnością i pomysłowością w tworzeniu pisemka. Powołany spośród uczestników redaktor naczelny koordynuje pracę redakcji, współdziała z opiekunami kółka, którzy czuwają nad całością i inspirują podopiecznych do pracy.

W ,,Dropsiku” znajdują się takie tematy jak: relacje z bieżących wydarzeń w szkole, informacje ze sportu, działalności kółek, wywiady, małe formy literackie, mini - reportaże. Sporo miejsca zajmuje literacka twórczość własna, gdzie uczniowie prezentują swoje wiersze i opowiadania. Nie brakuje też humoru i rozrywki  dla najmłodszych (zagadek, rebusów i krzyżówek). Oprawą techniczno - graficzną gazetki zajmuje się p. Ewelina Krakowska.

Kółko współpracuje z lokalnymi pismami: ,,Głos Podbeskidzia”, ,,Kronika Beskidzka”, ,,Dziennik Polski”. Co jakiś czas organizowane są spotkania z profesjonalnymi dziennikarzami, którzy dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, uczą, jak zbierać pomysły, pisać artykuły,  itp.

Dzięki dobrej współpracy z dyrekcją szkoły i Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Tomicach redakcja ,,Dropsika” dysponuje niemal w pełni profesjonalnym sprzętem. Są to: komputer z drukarką, aparat cyfrowy i dyktafon. Wpływa to niewątpliwie na poziom tworzonego pisemka.

Gazetka wysyłana jest na konkursy, w których zdobywa nagrody. Należą do nich: zajęcie I miejsca w Ogólnopolskim Konkursie Prasy Dziecięcej i Młodzieżowej organizowanym przez redakcję pisma ,,Dominik” i PWN, nagrodę stanowił aparat fotograficzny, słownik frazeologiczny i wyrazów obcych oraz multimedialny słownik ortograficzny. Na Powiatowym Przeglądzie Prasy Lokalnej i Szkolnej o ,,Złote Pióro” organizowanym w Brzeźnicy w 2001r. zdobyła wyróżnienie, a II miejsce w 2003r. i 2006r. W maju 2007r. nasz "Dropsik" zajął II miejsce w powiatowym przegladzie prasy szkolnej "SKAWLITZER 2007". W nagrodę otrzymaliśmy drukarkę i dyplom. W marcu 2010r. "Dropsik" odniósł kolejny sukces  zdobywając  II miejsca  w Małopolskim Przeglądzie Gazetek Szkolnych PULITZEREK.

Gazetką zainteresowała się również prasa lokalna. Dziennikarz ,,Kroniki Beskidzkiej” odwiedził szkołę i opublikował na łamach tej gazety artykuł pt. ,,Dropsik – chlubą Woźnik”.

Uczniowie z zaangażowaniem włączają się w pracę kółka, systematycznie wykonują powierzone zadania, a na koniec roku otrzymują nagrody. Największą jest jednak radość z wydanego kolejnego numeru pisemka, które znajduje swoich czytelników.