Organizacje i Kółka

Drużyna Harcerska

DRUŻYNA HARCERSKA 14 DH „Krople Rosy”

przy Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach

Zbiórki odbywają w piątki co dwa tygodnie o godz. 17:00.

W zbiórkach uczestniczą uczniowie kl. IV – VII.

Drużynową jest dh Alina Hardek. Pomocą w zakresie wiedzy przeciwpożarowej jest strażak zawodowy phm Krzysztof Szydło, który chętnie pomaga nam prowadząc specjalnie przygotowane zbiórki.

Głównym celem istnienia drużyny jest prowadzenie działalności wychowawczej, zgodnej z metodą harcerską oraz metodyką odpowiadającą wiekowi swoich członków. Działalność ta jest wcześniej zaplanowana i sporządzona w formie rocznego planu pracy drużyny, który jest zatwierdzany przez komendę hufca. Plan uwzględnia oczekiwania członków drużyny, problemy środowiska oraz bieżące propozycje programowe organizacji.

Podczas zbiórek członkowie drużyny zapoznają się z symboliką i obrzędowością harcerską. Poznają piosenki, zabawy, pląsy jak również prawo, przyrzeczenie i statut ZHP. Harcerze aktywnie włączają się w działania szkoły: zabawy andrzejkowe, karnawałowe, przekazywanie BŚP na apelu bożonarodzeniowym, organizowanie biwaków i nocy filmowych. Drużyna uczestniczy w większości przedsięwzięć wadowickiego hufca.

Poprzez różnorodne, odpowiednio dobrane gry i zabawy harcerze nabierają dobrych nawyków, które powoli zaczynają tworzyć kręgosłup moralny małego człowieka. Wszystkie działania wychowawcze odbywają się pośrednio poprzez formę najbliższą dzieciom – zabawę.

Misją ZHP jest wychowanie młodego człowieka, czyli wspieranie go we wszechstronnym rozwoju i kształtowaniu charakteru przez stawianie wyzwań.