GMINNA EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
Od roku 2013 kreatywność została włączona do działań proekologicznych w naszej szkole a finał całorocznych działań możemy zobaczyć podczas corocznej Gminnej Ekologicznej Olimpiady Kreatywności. Składa się ona z dwóch części: Wyzwania „Na Już” oraz Wyzwania Drużynowego. Do Wyzwania „Na Już” drużyny przystępują przed oficjalną częścią uroczystości. Podczas tego wyzwania sprawdzają umiejętność błyskawicznego myślenia, na zawołanie, tu i teraz. Uczy ono drużyny umiejętności mierzenia się z nieoczekiwanymi sytuacjami i pojawiającymi się przeszkodami. Kilka miesięcy przed olimpiadą drużyny otrzymują pakiet przykładowych Wyzwań Na Już, które mogą posłużyć do ćwiczeń.
W drugiej - oficjalnej części olimpiady, na którą zapraszani są znamienici goście, drużyny prezentują Wyzwania Drużynowe przygotowywane w swoich szkołach kilka miesięcy wcześniej. Tematyka tych wyzwań jest ściśle związana z działaniami ekologicznymi prowadzonymi w danym roku przez naszą szkołę. Zarówno podczas Wyzwań „Na Już” jak i Wyzwania Drużynowego Eksperci przyznają punkty każdej drużynie. Puchar, medale oraz wspaniałe nagrody „wędrują” w ręce zwycięzców – drużyny, która zdobyła największą ilość punktów w obu częściach olimpiady. Uroczystość, to nie tylko okazja do promowania działań ekologicznych i wzrostu świadomości ekologicznej społeczności gminy Tomice, jest także, a może przede wszystkim, sposobem na integrację społeczności lokalnej i uczniów naszej gminy.
A.Z-S/L.P.
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
2017/18
V EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
Deficyt wody na Ziemi to temat V Ekologicznej Olimpiady Kreatywności – wieloetapowego projektu zrealizowanego po raz kolejny w naszej szkole. Tegoroczną uroczystość swoją obecnością uświetnili zaproszeni goście Wójt Gminy Tomice pan Witold Grabowski, sekretarz gminy – Ryszard Góralczyk, przewodniczący Rady Gminy – Zygmunt Szymczak, ksiądz proboszcz Tomasz Kalisz, Radni Gminy, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawicielki KGW oraz eksperci: pani Jolanta Mazurkiewicz, pani Mira Sabatowicz, pani Urszula Cimoch, pan Ryszard Góralczyk. Wśród zaproszonych gości znaleźli się również opiekunowie i trenerzy drużyny z zaprzyjaźnionej węgierskiej szkoły w Kecskemet: pani Krystyna Papp, pani Kriszta Horwath, pani Zsuza Bajtay oraz pan Peter Gárdonyi .
Drużyny Ekobajtki z Radoczy, Aquarele z Witanowic, Strażnicy Wody z Tomic oraz Czarne delfiny z naszej szkoły w czasie prezentacji teatralnych Wyzwań Drużynowych starały się przybliżyć wszystkim problem deficytu wody na Ziemi. W czasie ośmiominutowego niemego filmu trzeba było za pomocą interaktywnej mapy świata, pokazać kraje, w których brakuje wody i za pomocą tej mapy przenieść akcję filmu do jednego z tych krajów i pokazać dzień z życia jego mieszkańców. W wyzwaniu tym oraz w Wyzwaniu Na Już gościnnie zaprezentowała się drużyna L.I.K.E ze szkoły węgierskiej wraz z trenerkami.
W tym roku po raz pierwszy można było zobaczyć zmagania z Wyzwaniem Na Już na żywo. W porannych godzinach zmierzyły się z tym zadaniem dzieci z poszczególnych drużyn, zdobywając pierwsze punkty, a podczas głównej uroczystości – drużyna złożona z gości: pani Anny Adamik, pani Alicji Kolasy, pana Wójta Witolda Grabowskiego, pana Ryszarda Góralczyka, pana Józefa Żeglińskiego, pana Andrzeja Zielińskiego, pana Zygmunta Szymczaka oraz pana Józefa Jodłowskiego. Drużyna gości wykonała zadanie w 28 sekund, zdobywając maksymalną ilość punktów. Gratulujemy! Zadanie polegało na zbudowaniu urządzenia do usuwania piłek z kartonowych tub. Do dyspozycji były nietypowe materiały: wyciory fajkowe, plastikowe łyżki, gumki recepturki, folia aluminiowa, gazeta, słomki, linijka, metalowe kółka, sznurek.
Zwycięzcą V Ekologicznej Olimpiady Kreatywności została drużyna Aquarele z Witanowic. Zwycięzcom – GRATULUJEMY!. Bardzo dziękujemy gościom za przybycie i udział w naszej uroczystości, trenerom – za przygotowanie drużyn, ekspertom – za obiektywną ocenę. Dziękujemy również nauczycielom i pracownikom naszej szkoły za pomoc w organizacji przedsięwzięcia.
L.P/A.Z.S
zdjęcia - kliknij tutaj http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1018
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
2016/17
IV EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
„Tylko wtedy będziemy mogli w zdrowiu przetrwać w świecie techniki i postępu cywilizacyjnego, jeśli zdołamy utrzymać możliwie największą część natury w jej pierwotnym stanie i będziemy mogli możliwie często szukać w niej wytchnienia.”
Andrzej Buś
Nasza szkoła po raz kolejny zrealizowała duży, wieloetapowy projekt – IV Ekologiczną Olimpiadę Kreatywności, której tematem była ochrona bioróżnorodności przyrodniczej Doliny Skawy. W tym roku nasza olimpiada miała charakter zjazdu, na który przybyły rośliny chronione występujące na terenie gminy Tomice oraz wielu zacnych gości, między innymi delegacja nauczycieli wraz z dyrektorem z zaprzyjaźnionej szkoły w Kecskemét na Węgrzech, Wójt Gminy Tomice pan Witold Grabowski, ksiądz proboszcz Tomasz Kalisz, Radni Gminy, dyrektorzy szkół, sołtysi, przedstawicielki KGW oraz eksperci: sekretarz gminy pan Ryszard Góralczyk, długoletnia dyrektor szkoły pani Jolanta Mazurkiewicz, pani Mira Sabatowicz - artysta, plastyk oraz pani Urszula Cimoch - pracownik Urzędu Gminy Tomice, ekodoradca. Na zjazd przybyły drużyny wraz z trenerami z zaproszonych szkół: Drużyna Inspektora Gadżeta z Bachowic, Strażnicy Przyrody z Tomic, Naturelki z Witanowic, Ekobajtki z Radoczy oraz drużyna z naszej szkoły – Zielone Ludki.
Po uroczystym otwarciu olimpiady i powitaniu gości przez panią dyrektor Lidię Wilk, uczniowie klasy IIIB pięknym układem tanecznym, przenieśli widzów w zaczarowany świat roślin. Następnie głos zabrała pani Alicja Kolasa z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wadowicach przybliżając zebranym tematykę bioróżnorodności przyrodniczej. Kolejnym punktem programu była prezentacja Wyzwań Drużynowych, nad którymi drużyny pracowały przez kilka miesięcy w swoich placówkach. Tym razem ich zadaniem było zaprezentowanie na scenie historii detektywistycznej, w której należało przedstawić przyczyny zagrożenia wyginięciem wybranych roślin z terenu gminy Tomice oraz zaprezentować działanie urządzenia służącego do ochrony tych roślin. Suma punktów zdobytych podczas prezentacji Wyzwań Drużynowych oraz porannych Wyzwań Na Już zadecydowała o zwycięstwie drużyny Zielone Ludki ze Szkoły Podstawowej w Woźnikach. Wyzwanie Na Już polegało na zbudowaniu urządzenia do wypuszczania piłek pingpongowych i konstrukcji do ich łapania. Jak co roku zarówno czas jak ich materiały były ograniczone. Mimo trudności napotykanych podczas realizacji zadania, drużyny doskonale się bawiły,
a przyczyniły się do tego życzliwość ekspertów i obserwujących to wyzwanie gości z Węgier.Dziękujemy za trud i wysiłek włożony w realizację projektu, a zwycięzcom - gratulujemy!
L.P/ A.Z.S
Zdjęcia - kliknij tutaj http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=869
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
2015/2016
III EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
W tym roku tematem III Ekologicznej Olimpiady Kreatywności była zdrowa żywność.
Uroczystość uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Ekologiczna Olimpiada Kreatywności składała się z dwóch części. W pierwszej części drużyny ze szkół podstawowych z Tomic, z Witanowic, z Woźnik oraz dwie nowe drużyny z Bachowic i Spytkowic zmierzyły się z Wyzwaniem Na Już, podczas którego zdobyły pierwsze punkty. Wyzwanie Na Już to zadanie, które trzeba rozwiązać w niedoborze czasu i materiałów. Tym razem drużyny miały zbudować w czasie 7 minut urządzenie służące do wyławiania pierścieni znajdujących się pod wodą. Zadanie polegało na wyłowieniu z wody jak największej liczby pierścieni. Uczestnicy mieli do dyspozycji następujące materiały: słomki, naklejki, spinacze do papieru, wykałaczki, kubki plastikowe i papierowe oraz rolki po papierze toaletowym. Liczyła się pomysłowość, funkcjonalność i trwałość urządzenia. Ekspertami oceniającymi to zadanie byli: pani Mira Sabatowicz, pan Daniel Pacek oraz pani Jolanta Mazurkiewicz. Po wyczerpującym zadaniu w Wyzwaniu Na Już uczestnicy mogli złapać oddech i nabrać sił podczas poczęstunku. Druga część olimpiady rozpoczęła się tańcem słońca wykonanym przez mieszkańców planety Naturia, w którą na czas olimpiady zamieniła się sala gimnastyczna naszej szkoły. Po przywitaniu wszystkich zaproszonych gości przez panią dyrektor Lidię Wilk, prowadzące - Morelka i Poziomka zapoznały gości planety z treścią Wyzwania Drużynowego, czyli zadania, nad którym drużyny pracowały przez kilka miesięcy w swoich szkołach. Drużyny miały wybrać charakterystyczny dla danego rejonu Polski ekologiczny produkt żywnościowy i zaprezentować go w humorystycznej reklamie. Ponadto należało skomponować oryginalną ścieżkę dźwiękową do reklamy i wykonać produkt żywnościowy z materiałów ekologicznych. Zmagania drużyn oceniali eksperci: pani Jolanta Mazurkiewicz, pani Mira Sabatowicz, pan Paweł Kręcioch oraz pan Ryszard Góralczyk. Suma punktów zdobytych podczas Wyzwania Na Już oraz podczas Wyzwania Drużynowego zdecydowała o wygranej. Zwycięzcami okazała się drużyna „Ekobajtki” ze Szkoły Podstawowej w Radoczy. GRATULUJEMY!!! Nagrody wręczył wójt Gminy Tomice pan Witold Grabowski. Uhonorowano również ekspertów za ich ciężką pracę w jury a także trenerów za przygotowanie drużyn.
Zobacz zdjęcia w galerii: http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=722
A.Z-S/L.P.
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
2014/2015
II GMINNA EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
W tym roku tematem II Gminnej Ekologicznej Olimpiady Kreatywności było zanieczyszczenie powietrza, a w szczególności szkodliwości spalania śmieci w warunkach domowych.
Olimpiadę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Ekologiczna Olimpiada Kreatywności składa się z dwóch części. W pierwszej części drużyny ze szkół podstawowych z Tomic, z Witanowic oraz z Woźnik zmierzyły się z Wyzwaniem Na Już, podczas którego zdobyły pierwsze punkty. Wyzwanie Na Już to zadanie, które trzeba rozwiązać w niedoborze czasu i materiałów. Tym razem drużyny miały zbudować w czasie 6 minut jak najwyższą konstrukcję, na szczycie której musiało być umieszczone piórko. Zadanie polegało na zdmuchnięciu piórka tak, aby wylądowało jak najdalej. Uczestnicy mieli do dyspozycji następujące materiały: słomki, naklejki, folię aluminiową, piórko, kolorowy papier, spinacze do papieru oraz wyciory fajkowe. Liczyła się pomysłowość, trwałość konstrukcji i jej wysokość oraz odległość piórka od środka podstawy. Ekspertami oceniającymi to zadanie byli: pani Mira Sabatowicz, pan Jacek Pacek oraz pani Aneta Homel. Po wyczerpującym zadaniu w Wyzwaniu Na Już uczestnicy mogli złapać oddech i nabrać sił podczas poczęstunku. W trakcie oficjalnej części olimpiady głos zabrała pani Alicja Kolasa z Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Wadowicach, która wygłosiła prelekcję na temat zanieczyszczenia powietrza, a następnie prowadzący – pani Anna Zalewska-Sordyl oraz pan Grzegorz Giermek zapoznali wszystkich z treścią Wyzwania Drużynowego, czyli zadania, nad którym drużyny pracowały przez kilka miesięcy w swoich szkołach. Ich zadaniem było wybranie jednego z trzech możliwych zagrożeń oraz wymyślenie i teatralne zaprezentowanie historii związanej z pojawiającym się w mediach komunikatem o zbliżającym się zagrożeniu: wybuchu wulkanu, wycieku substancji chemicznej lub ataku terrorystycznego z użyciem broni chemicznej. Następnie zaprojektowanie i samodzielne wykonanie maski, która uchroni człowieka przed skutkami wybranego zagrożenia oraz zapewni przetrwanie w skażonym środowisku, a także użycie maski i zaprezentowanie jej działania. Zmagania drużyn oceniali eksperci: pani Alicja Kolasa, pani Mira Sabatowicz, pani Monika Wojtanek oraz pan Ryszard Góralczyk. Suma punktów zdobytych podczas Wyzwania Na Już oraz podczas Wyzwania Drużynowego zdecydowała o wygranej a punkty te skrupulatnie podliczały panie: Maria Wiktor i Ewelina Krakowska. Zwycięzcami okazała się drużyna „Zielone Ludki” z naszej szkoły. GRATULUJEMY!!! Nagrody wręczyli pani Jolanta Mazurkiewicz i wójt Gminy Tomice pan Adam Kręcioch. Uhonorowano również ekspertów za ich ciężką pracę w jury a także trenerów za przygotowanie drużyn.
Zdjęcia - kliknij tutaj http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=602
A.Z-S/L.P.
________________________________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________________
2013/2014
I GMINNA EKOLOGICZNA OLIMPIADA KREATYWNOŚCI
„Jesteśmy wszyscy bardzo aktywni, ekologiczni i kreatywni”. Tak skandowały dzieci podczas I Gminnej Ekologicznej Olimpiady Kreatywności. Olimpiadę uświetnili swoją obecnością zaproszeni goście. Zanim rozpoczęła się oficjalna część uroczystości przybyły drużyny ze szkół podstawowych z Tomic, z Radoczy, z Witanowic oraz z naszej szkoły wraz z trenerami, aby zmierzyć się w Wyzwaniach Na Już. Zadaniem drużyn w tej części było zbudowanie w ciągu 6 minut jak najwyższej struktury, która będzie otaczała piłeczkę ping-pongową znajdującą się w misce z wodą. Uczestnicy mieli do dyspozycji następujące materiały: słomki, kubki styropianowe, gumki recepturki, folię aluminiową, wyciory fajkowe, druciki spożywcze, wykałaczki i naklejki cenówki. Liczyła się pomysłowość, trwałość konstrukcji oraz jej wysokość. Ekspertami oceniającymi to zadanie byli: pani Mira Sabatowicz, pan Jacek Pacek oraz pani Aneta Homel. Po wyczerpującym zadaniu w Wyzwaniu Na Już uczestnicy mogli złapać oddech i nabrać sił podczas poczęstunku. W trakcie oficjalnej części olimpiady prowadzący – pani Anna Zalewska-Sordyl oraz pan Grzegorz Giermek zapoznali wszystkich z treścią Wyzwania Drużynowego, czyli zadania, nad którym drużyny pracowały przez kilka miesięcy. Ich zadaniem było zbudowanie i zaprezentowanie ekopojazdu (pojazdu zbudowanego z odpadów ekologicznych) napędzanego ekopaliwem w zmodyfikowanej bajce „Brzydkie kaczątko” lub „Calineczka”. Pojazd ten miał na scenie przebyć drogę 1metra. Drużyna „Eko-Team” z Witanowic zaprezentowała się w bajce „Brzydkie kaczątko”, „Antyśmieciaki” z Tomic swój pojazd umieścił w bajce „Calineczka”, natomiast „Ekobajtki” z Radoczy wybrały bajkę „Brzydkie Kaczątko”. „Zieloneludki” z naszej szkoły to nowa drużyna, która nigdy wcześniej nie zetknęła się z kreatywnością a wybrała i pokazała się w bajce „Calineczka”. Zmagania drużyn na scenie oceniali eksperci: pani Alicja Kolasa, pani Mira Sabatowicz, pan Ryszard Góralczyk, pan Andrzej Zieliński oraz pan Krzysztof Szydło. Długie oczekiwanie na wyniki uprzyjemnił widzom film i zdjęcia wykonane podczas Wyzwań Na Już. Suma punktów zdobytych podczas Wyzwania Na Już oraz podczas Wyzwania Drużynowego zdecydowała o wygranej a punkty te skrupulatnie podliczała pani Maria Wiktor. Zwycięzcami okazała się drużyna „Zieloneludki” z naszej szkoły. GRATULUJEMY!!! Nagrody wręczyli pani Jolanta Mazurkiewicz i wójt Gminy Tomice pan Adam Kręcioch. Uhonorowano również ekspertów za ich ciężką pracę w jury a także trenerów za przygotowanie drużyn.
Zdjęcia - kliknij tutaj http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=506
A.Z-S/L.P.