Ćwiczenia dla dzieci
Drogi Rodzicu,
ćwiczenia, które znajdziesz poniżej, nie są przeznaczone tylko dla tych dzieci, które mają stwierdzony opóźniony rozwój mowy, czy też stwierdzoną wadę wymowy. Te ćwiczenia są dla wszystkich i stymulują prawidłowy rozwój narządów mownych. Aby były one skuteczne, należy wykonywać je dokładnie (wskazana kontrola wzrokowa przed lustrem), regularnie (codziennie) przez ok. 5 minut. Uwaga! Niewłaściwie wykonywane ćwiczenia mogą dodatkowo pogłębiać ewentualną wadę wymowy.
Warto pamiętać, że żadna głoska języka polskiego nie jest prawidłowo realizowana przy pomocy języka wychodzącego poza zęby na zewnątrz jamy ustnej. Wiele dzieci wymawia jednak głoski z językiem za zębami lub z językiem mocno prącym na zęby. Jeśli Twoje dziecko też tak mówi, nie wykonuj z nim ćwiczeń, które będą wymagały wysuwania języka na zewnątrz jamy ustnej.
Ćwiczenia warg:
- Wymawiamy głoski „o” i „e” naprzemian (za każdym razem uwydatniamy ruch ust).
- Wymawiamy głoskę „i”, czyli wykonujemy przesadny uśmiech, po którym następuje rozluźnienie.
- Nabieramy powietrza do policzków i powoli wypuszczamy je (jak balonik).
- Rozdymamy policzki przy zamkniętych ustach: najpierw obydwa na raz, następnie pojedynczo.
- Układamy usta jak do pocałunku, a następnie przesuwamy uformowany „dzióbek” raz na lewą, raz na prawą stronę.
- Puszczamy bańki lub dmuchamy w gwizdek.
- Pijemy za pomocą słomki z kubka (uważamy, by dziecko ściskało słomki zębami, ale właśnie wargami) – to ćwiczenia angażuje sporo mięśni i pomaga wypracować właściwe ułożenie warg do tzw. „dzióbka”.
Zachęcam do zapoznania się z propozycjami ćwiczeń dostępnymi w Internecie: