Historia
HISTORIA SZKOLNICTWA WE WSI WOŹNIKI
O szkolnictwie parafialnym w Woźnikach dowiadujemy się ze sprawozdań z wizytacji biskupich.
Pierwsze dane pochodzą z 1598 roku: "(...)kierownik szkoły ma dom z ogrodem, od kmieci pobiera po dwa grosze klerykatury, od zagrodników i czałupników po jednym groszu klerykatury, nadto kmiecie dają po jednym chlebie i serze(...)"
1616 rok Szkołą kieruje Sebastian Kiełbaska.
1645 rok Jest budynek szkolny.
1729 rok Jest bardzo nędzna chata dla kierownika szkoły i sad przy kościele. 1848 rok Istnieje szkoła ludowa w drewnianym budynku z ogródkiem, a uczy w niej Florian Nastkiewicz.
1870 rok Do szkoły uczęszcza 60-ciu uczniów.
1873 rok Przekształcenie szkoły parafialnej w Woźnikach w etatową szkołę jednoklasową na podstawie ustawy z dnia 2 maja 1873 roku, w której cesarz Franciszek Józef za zgodą Sejmu Królestwa Galicji i Lodomerii zarządził:
"(...)iż szkoła publiczna ludowa ma być wszędzie zaprowadzona, gdzie w obwodzie jednej godziny drogi, po przeciętnym z pięciu lat obliczeniu znajdzie się przynajmniej 40 dzieci w wieku do pobierania nauki w szkole obowiązanym będących, któreby w razie przeciwnym musiały chodzić do szkoły więcej niż pół mili od miejsca jej pobytu oddalonej(...)"
Do szkoły w Woźnikach, w oparciu o powyższą ustawę, CK Okręgowa Rada Szkolna w Wadowicach przyłączyła wieś Zygodowice.
1875 - 1925 W tutejszej szkole uczą: J. Adler, D. Gaczek, A. Szelestówna, H. Bałowa, S. Ważanka.
1888 rok W szkole uczyło się 135 uczniów, nauka odbywała się ze wszystkimi dziećmi dwa razy dziennie, tj. rano i popołudniu, a młodzież dzieliła się na trzy oddziały, z których każdy obejmował dwa lata nauki o programie: religia, język wykładowy, język krajowy, rachunki przyroda, geografia i historia, pisanie, rysunki i geometria, śpiew, gimnastyka.
1908 rok Z uwagi na fakt, że budynek szkoły w Woźnikach był drewniany i mały, posiadał obok tylko nieduży ogródek, postanowiono wybudować nową szkołę. Gmina Woźniki zakupiła od Ignacego Dubla i Franciszka Kubasa 32 ary 91m gruntu w Woźnikach za 2 745 koron pod budowę nowej szkoły.
1914 rok W marcu przystąpiono do budowy nowej szkoły, roboty przerwała I wojna światowa.
1924 rok Wznowiono roboty budowlane i zakończono.
1925 rok 17 września oddano do użytku nowy budynek szkolny, a kierownikiem został Edmund Jura. Szkoła była murowana, jednokondygnacyjna, pokryta dwuspadowym dachem. Posiadała dwie obszerne izby szkolne i duży korytarz oraz mieszkanie dla kierownika. Oddzielnie stał budynek sanitarno-gospodarczy. Przy szkole było boisko sportowe i ogródek dla kierownika, który posiadał pasiekę. Na ówczesne czasy była to szkoła bardzo nowoczesna.
1938 rok Do 4-ro klasowej szkoły uczęszcza 104 uczniów.
1939 - 1945 Szkołą kierują kolejno: W. Daszuta, W. Hadulla, M. Zembaty. Jakkolwiek działała w okresie wojennym nadal szkoła podstawowa, to jednak ograniczała się ona do nauki czytania, pisania i prostych rachunków.
1945 rok Od września dwuklasową szkołe przekształcono w siedmioklasową szkołe dostosowując plan zajęć do lokalowych możliwości tj. trzech izb lekcyjnych. Do szkoły siedmioklasowej, której kierownikiem została Anna Zając, a uczyli Maria Gąska, Maria Kania, Stanisław Czaderski, uczęszczały również dzieci z klasy VII z Zygodowic.
1959 rok Uczęszcza 148 uczniów do szkoły, kierownikiem jest Mieczysław Piszczek.
1960 rok W pięciu izbach lekvcyjnych uczy się 166 uczniów, a kierownikiem szkoły jest Eugenia Szlamka , po niej Zenon Szlęk.
1964 rok Szkoła podstawowa w Woźnikach stała się ośmioklasową szkołą po reorganizacji szkolnictwa w kraju.
1966 rok Kierownikiem szkoły został Stanisław Polak, wraz z nim pracowali w szkole: Jadwiga Polak, Maria Piątek, Wanda Pawińska, Bożena Kajdas, Włodzimierz Firek.
1968 rok Ustalono lokalizację nowej szkoły, której budowę podjęto w 1969 roku.
1974 rok Otwarcie nowego gmachu szkolnego, w którym uczą się dzieci z Woźnik, Zygodowic i Bachowic.
1980 rok Dyrektorem szkoły zostaje mgr Bogusława Cieślik, a do szkoły uczęszcza średnio 200 uczniów Szkole Podstawowej w Woźnikach podlega Szkoła Filialna w Zygodowicach, gdzie dzieci uczą się do trzeciej klasy włącznie.
1997 rok Dyrektorem szkoły zostaje mgr inż. Jolanta Mazurkiewicz. Obecnie do Szkoły Podstawowej uczęszcza 167 uczniów. W budynku szkoły istnieją równiż oddziały gimnazjalne. Szkoła pracuje na dwie zmiany. Lekcje zaczynają się o godz. 7.30. Reforma oświaty wymaga wielu zmian, do których przyczyniają się wszyscy pracownicy szkoły. W szkole pracuje 24 nauczycieli, 9 pracowników obsługi.
Dyrektorem Szkoły Podstawowej w Woźnikach od 1997 roku jest mgr inż. Jolanta Mazurkiewicz. W Szkole Podstawowej i Oddziale Gimnazjum w Woźnikach w roku szkolnym 2002/2002 pracuje 24 nauczycieli zatrudnionych na różnych warunkach, natomiast w Szkole Filialnej w Zygodowicach pracuje 5 nauczycieli. W obsłudze i administracji szkoły pracuje 9 osób.
W skład szkoły Podstawowej w Woźnikach wchodzi Szkoła Filialna w Zygodowicach oraz Oddział Gimnazjalny - Gimnazjum Tomice.
Szkoła Podstawowa w Woźnikach jest szkołą jednociągową liczy 167 uczniów w klasach I - VI oraz 8 osób w oddziale "0". W szkole Filialnej uczą się dzieci klas I - III i oddziału "0". Po wejściu w życie reformy oświaty, ze względu na brak budynku na jeden obiekt gimnazjalny w naszej gminie, oddziały gimazjalne pozostały przy szkołach podstawowych, dlatego do naszej szkoły uczęszczają uczniowie klas gimnazjalnych.
Od września 2002 roku uczniowie Szkoły Filialnej uczą się w klasach łączonych wg siatki godzin zatwierdzonej przez Urząd Gminy Tomice i zaopiniowanej pozytywnie przez Kuratorium Oświaty w Krakowie.
Szkoła macierzyta posiada stołówkę, z której korzysta dziennie ponad 150 osób. Wielu uczniów ma obiady sponsorowane przede wszystkim przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej jak również przez sponsorów prywatnych.
Z dniem 1 września 2003 nastąpiło otwarcie Gimnazjum w Tomciach, gdzie zostały przeniesione dotychczasowe oddziały gimnazjalne. Obecnie w Szkole Podstawowej w Woźnikach jest 6 oddziałów - klasy I - VI i oddział przedszkolny. Zajęcia odbywają się od godziny 7.45 i trwają do godziny 14.25.
Sale lekcyjne są przypisane do poszczególnych przedmiotów lub grup przedmiotów.
Istnieją:
trzy klasy nauczania zintegrowanego - sala 5, 12 i 16
klasa języka polskiego i historii - sala 13
klasa języka angielskiego- sala 11
klasa przyrody - sala 14
klasa języka polskiego i historii - sala 13
klasa matematyki i informatyki - sala 17
biblioteka szkolna - sala 18
sala gimnastyczna
sale oddziałów przedszkolnych - 3 sale