Kreatywność

Amerykański program pod nazwą  Destination Imagination

Program DI- Oczyma Wyobraźni .... a to program kreatywnego myślenia, dający możliwość odkrywania i wydobywania niezmierzonych potencjałów dziecięcej wyobraźni.

DI z ponad 20-letnim doświadczeniem w projektowaniu możliwości kreatywnego uczenia się jest ekscytującym programem dla tych, którzy, chcą rozwijać ważne zdolności przydatne im na całe życie. DI bazuje na społeczności, programie przyjaznych szkół które podejmują się realizacji kreatywnych pomysłów, rozwiązywania problemów, pracy zespołowej i włączają dzieci i młodzież z tych placówek  w inspirujący, oryginalny program oraz wspaniała zabawę.

Bazuje on na koncepcji myślenia dywergencyjnego / rozbieżnego/, zakładającego, że istnieje więcej niż jedna droga do rozwiązania problemu. DI zachęca dzieci do tworzenia w oparciu o własne wartości, przełamywania barier, do odkrywania zdolności, talentów, które wcześniej nie były ujawnione i z których zwykle nie zdawały sobie sprawy. W programie odkrywane  są często „ nieoszlifowane diamenty”- dzieci o różnorodnych predyspozycjach stają się: technikami, naukowcami, aktorami, analitykami, komikami, językoznawcami, muzykami i ... lista się powiększa... po to, aby po latach uczestniczenia w programie być dojrzałymi, świadomie kształtującymi swoją przyszłość społeczną i zawodową- wartościowymi ludźmi.

Jak działa program DI?

DI- to najbardziej kreatywny, edukacyjny program Twórczego Rozwiązywania Problemów w Praktyce. Opiera się on o dwa zasadnicze elementy istotne zarówno w metodyce,  jak i w samym procesie twórczego rozwiązywania  problemów.

WYZWANIA „ NA JUŻ

Uczą  samodzielności, szybkości, błyskotliwości  i odwagi w myśleniu twórczym . Drużyny doprowadzają do perfekcji umiejętności rozwiązania problemów w praktyce właśnie poprzez tego typu zadania . Czas na ich realizację podczas turnieju jest zawsze ograniczony podobnie jak środki i materiały . Trenując myślenie na zawołanie chodzi o to , aby „ pomysły wyskakiwały, jak pchełki z pudełka. Myślenie „ na zawołanie”, staje się niezwykle ważne i potrzebne w podejmowaniu szybkich i trafnych decyzji oraz w pracy zespołowej.

WYZWANIA DRUŻYNOWE

Są dokładnie obmyślonymi łamigłówkami, które rzucają Wyzwanie dzieciom poprzez celowe stymulowane zmysłów, których używamy do nauki. Wyzwania Drużynowe dzielą się na pięć kategorii:

1. Wyzwanie o charakterze technicznym, w którym zadaniem Drużyny jest zbudowanie oryginalnego urządzenia lub pojazdu i spełnienie określonych w Wyzwaniu warunków z udziałem tego urządzenia.
  2. Wyzwanie  o charakterze scenicznym, gdzie zadaniem Drużyny jest twórczy pokaz rozwiązania jakiegoś problemu poprzez teatralne opowiedzenie stworzonej przez Drużynę historii.
  3. Wyzwanie o charakterze scenicznym z koniecznością  zaprezentowania stworzonego przez Drużynę elementu technicznego .
  4. Wyzwanie o charakterze scenicznym wymagające zaprezentowania przez Drużynę umiejętności improwizacyjnych – włączenia podczas Turnieju, na scenie – elementów nieprzewidzianych, dodanych przez ekspertów punktujących, tuż przed prezentacją Drużyny.
  5. Wyzwanie o charakterze konstrukcyjnym – zadaniem Drużyny jest skonstruowanie określonej budowli , która musi spełnić nie tylko wymogi Wyzwanie, ale podczas prezentacji poddawana jest także różnorakim próbom, które musi przejść pomyślnie.

Drużyny liczące do 7 osób wybierają jedno Wyzwanie i przez kilka miesięcy przygotowują jego rozwiązanie w formie krótkiej, ośmiominutowej scenicznej prezentacji  wykorzystując swoje mocne strony, wiedzę, talenty i umiejętności.

JAK ZORGANIZOWAĆ DRUŻYNĘ?

Drużyny są organizowane  szkołach lub innych organizacjach pozaszkolnych. Nauczyciele, rodzice, edukatorzy, i inni dorośli pełnią rolę Trenera , jednak... to jest program dla dzieci!!! Nigdy Trener nie pokazuje rozwiązania, jego rola umożliwia jedynie drużynie poznanie różnorodnych technik, metod, które pozwalają jej twórczo rozwiązać problem. Czasem  w dojściu do najwłaściwszego rozwiązania istotne znaczenie mają zajęcia, które odbywają się w niecodziennych  miejscach: w bibliotece, na terenie budowy, na  torze wyścigowym, w laboratorium albo parku rozrywki... wszędzie tam, gdzie drużyna może znaleźć pomocne informacje a jednocześnie inspiracje do rozwiązania  Wyznania...

Drużyny prezentują swoje rozwiązania  w lokalnych, regionalnych, krajowych konkursach.

DI kończy program corocznymi Finałami Światowymi- Światową Olimpiadą kreatywności, gdzie najlepiej przygotowane drużyny z całego świata gromadzą się, żeby pokazać swoje możliwości kreatywnego rozwiązywania problemów.

PROGRAM JEST DOSTĘPNY

dla wszystkich młodych ludzi od przedszkola po uczelnie wyższe. Drużyny rywalizują w pięciu kategoriach wiekowych :

-         poziom przedszkolny ( prezentacja pozakonkursowa )

-         poziom szkoły podstawowej

-         poziom gimnazjum

-         poziom liceum

-         poziom akademicki

JAK DOŁĄCZYĆ DO DI ?

Drużyny do 7 osób mogą być formowane indywidualnie albo jako część oddziału grup takich jak szkoła lub organizacje społeczne . DI ma oddziały w większości stanów i 15 państwach.

Sprawdź  stronę internetową : www.destinationimagination.org oraz  w Polsce : www.kretywność.pl i przyłącz się do nas !

DI tworzy także narzędzia szkolne i materiały dla edukatorów- nauczycieli, trenerów, które mogą być używane w każdym przedmiocie szkolnym, aby był on bardziej ciekawy, kreatywny, ekscytujący dla uczniów i  nauczycieli.