KREATYWNOŚĆ 2012/2013

SUKCES NA OGÓLNOPOLSKIEJ OLIMPIADZIE KREATYWNOŚCI

Już po raz ósmy nasza szkoła a pięcioosobowa drużyna  w składzie: Alicja Woźniak, Aleksandra Górka, Natalia Knapik, Emilia Napora oraz Katarzyna Mej po raz drugi wzięła udział w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Kreatywności Destination Imagination organizowanej przez Fundację Wspierania i Rozwoju Kreatywności w  Józefowie. Jest to pokaz twórczego rozwiązywania problemów w praktyce. Celem programu jest szerzenie i rozwój myślenia twórczego wśród dzieci i młodzieży na całym świecie. Założenia edukacyjne programu to przeświadczenie, że kreatywność jest nie tylko umiejętnością pożądaną we współczesnym świecie, ale również umiejętnością, której można nauczyć. Uczy, jak różnorodne zdolności mogą wpłynąć na twórcze podejście do rozwiązywanych problemów także w codziennym życiu każdego człowieka. Przygotowania do tego prestiżowego konkursu pod czujnym okiem trenerów p. Anny Zalewskiej Sordyl oraz p. Lidii Płeckiej rozpoczęły się już w październiku. „(W)Pisane do szczęścia”, bo taką nazwę wymyśliły sobie dziewczynki, wybrały Wyzwanie C – teatralne – Sztuka Komiksu. Ich zadaniem było zaprezentowanie ośmiominutowej historii komiksowej stworzonej na podstawie wybranego przez siebie dzieła sztuki. W historii musiały pojawić się minimum trzy klatki stop – żywe obrazy, dymki oraz Napisomat – czyli urządzenie, które zaprezentuje tekst komiksowy stworzony z wykorzystaniem innowacyjnych metod technicznych.

Na tym oczywiście zadanie się nie kończy. Z ową historią należało zintegrować Artefakt, czyli dzieło sztuki stworzone przez dziewczynki, które stylistycznie nawiązuje do wybranego dzieła sztuki oraz dwa Atrybuty drużyny, które ukażą zdolności, zainteresowania i mocne strony drużyny.

Drugie zadanie – Wyzwanie na Już -  czekało na drużynę w Józefowie. Wyzwanie Na Już, sprawdza umiejętność kreatywnego i szybkiego myślenia w niedoborze czasu. Drużyna ćwiczyła rozwiązywanie tego rodzaju wyzwań przez cały rok, jednak ostateczne wyzwanie poznała dopiero na olimpiadzie.  W tym roku było to wyzwanie techniczne. Zadanie polegało na zbudowaniu  z materiałów takich jak: kawałek styropianu, gumek recepturek, kreatywnych drucików, plastikowych słomek trzech różnych pojazdów, które przejadą przez wyznaczony tunel.

Dziewczynki włożyły mnóstwo pracy w przygotowanie Wyzwania Drużynowego, poświęciły dużo swojego wolnego czasu, ale poświęcenie zaprocentowało. Drużyna „(W)Pisane do szczęścia” zajęła II miejsce w swojej kategorii wiekowej oraz prawo wyjazdu do Chin i reprezentowanie Polski na olimpiadzie kreatywności tam organizowanej. Należy podkreślić, że dziewczynki znalazły się w grupie wiekowej z gimnazjalistami, w której rywalizowało ze sobą sześć drużyn.