„Do moich synów”, Jerzy Żuławski
Synkowie moi, poszedłem w bój,
jako wasz dziadek, a ojciec mój,
jak ojca ojciec i ojca dziad,
co z Legionami przemierzył świat,
szukając drogi przez krew i blizny
do naszej wolnej Ojczyzny!
Synkowie moi, da nam to Bóg,
że spadną wreszcie kajdany z nóg
i nim wy męskich dojdziecie sił,
jawą się stanie, co dziadek śnił:
szczęściem zakwitnie krwią wieków żyzny
łan naszej wolnej Ojczyzny!
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem.
Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.
Z tej właśnie okazji w czwartek 9 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Bowiem uczestnicząc corocznie
w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
Uczniowie klasy IV przypomnieli nam wszystkim 123 lata niewoli narodu polskiego
i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Ponadto w trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne pieśni patriotyczne („Rota”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady” – „Legiony”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”), balladę „Kołysanka żołnierza” w wykonaniu Kamili Studnickiej z kl. VII oraz wiersze o tematyce patriotycznej wyrecytowane przez uczniów klasy III (W. Bełza, „Co kochać?” -Zosia Wójcik i A. Oppman „Orlątko” - Igor Kajfasz).
Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony ich kolegów jak
i nauczycieli. Wydarzenie to miało na celu uświadomienie uczniom wartości takich jak jedność, niepodległość i patriotyzm.
Przygotowaniem komentarza historycznego zaprezentowanego przez uczniów klasy IV zajęła się Pani Arkadia Podgórska-Mikuła. Piękna dekoracja, oprawa muzyczna oraz wzruszająca recytacja wierszy zostały przygotowane przez panią Agnieszkę Sienkiewicz.
zdjęcia zobacz w galerii
A.M.P./A.S.