Należy tego przestrzegać!
Wyróżnienie dla 8-letniej Weroniki
„Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze Tej ziemi!” to tytuł XIX Ogólnopolskiego Konkursu Papieskiego , plastyczno- fotograficznego organizowanego przez Ochotnicze Hufce Pracy. W tym roku na konkurs wpłynęło 489 prac. W tym 389 prac uczestników Ochotniczych Hufców Pracy i 100 prac młodzieży szkolnej. Dokonując oceny, Komisja Konkursowa pod przewodnictwem prof. Piotra Jargusza z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, brała pod uwagę zgodność tematu pracy z tematyką Konkursu, wartość artystyczną pracy, oryginalność podejścia do tematu oraz samodzielność wykonania. Jury po wnikliwej analizie i dyskusji dokonało wyboru najlepszych prac i przyznało m.in. wyróżnienie Weronice Dubel uczennicy klasy I z naszej szkoły. Do konkursu laureatkę przygotowała pani Agnieszka Sienkiewicz. Nagrodzone pracy zostały opublikowane w folderze pokonkursowym. Rozdanie cennych nagród odbyło się 4 czerwca w WCK.
Gratulujemy!!!
Zdjęcia kliknij link:http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1140
INFORMACJA
Przewodnicząca Rady Rodziców zaprasza wszystkich rodziców z trójek klasowych do pomocy przy organizacji loterii fantowej (pakowaniu) we worek 11 czerwca o godzinie 16.00 w Szkole Podstawowej w Woźnikach.
ZBIÓRKA MAKULATURY
Rada Rodziców ogłasza
zbiórkę makulatury
od 10 do 12 czerwca 2019 r.
Makulaturę odbierać będzie w szkole p. Chwałek od godz. 7.00 do godz. 15.00.
18 czerwca 2019r. - DZIEŃ SPORTU pod hasłem „Dzieci – Dzieciom”
18. czerwca 2019r. (wtorek) będzie w naszej szkole DNIEM SPORTU.
W tym dniu nie będzie zajęć dydaktycznych. Uczniowie z klas I – VIII przychodzą do szkoły na godzinę 8.00.
1. O godzinie 8.00 – apel w sali gimnastycznej:
- wystąpienie Dyrektora szkoły, rozdanie nagród za udział w konkursach, akcjach, zbiórkach i zawodach sportowych;
- przedstawienie profilaktyczne w wykonaniu uczennic z klasy VII;
- śpiew chóru.
2. Od godziny 10.00 do 12.50:
- gry i zabawy na wesoło na boisku szkolnym (konkurencje sportowe, gry i zabawy ruchowe, mini maraton);
- malowanie twarzy;
- pieczenie kiełbasek;
- loteria fantowa zorganizowana i prowadzona przez Radę Rodziców;
- dmuchany zamek.
3. Zakończenie Dnia Sportu – uczniowie z klas I - VIII w tym dniu kończą zajęcia o godz. 12.50.
4. Gimbus w tym dniu odjeżdża o godzinie 13.00.
I.B.
DZIEŃ PEŁEN WRAŻEŃ
28 maja 2019 r. był dniem wyjątkowym dla uczniów klasy IIIa i IV naszej szkoły. Udali się oni wraz z wychowawcami do Pszczyny. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Skansenu Zagrody Wsi Pszczyńskiej. W Skansenie podziwiali XVIII i XIX - wieczne drewniane budynki, a wśród nich m.in.: chałupę mieszkalną z Grzawy, kuźnię z Goczałkowic, stodołę ośmioboczną z Kryr. Uczniowie z zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika, o tym, jak dawniej żyło się i pracowało na wsi.
Kolejnym celem wycieczki stało się Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Tam uczniowie zwiedzili myśliwski pałac książąt pszczyńskich, a w nim wspaniałe XIX - i XX - wieczne wnętrza: komnaty, salony, galerie, bibliotekę, schody paradne, garderoby. Pałac odkrywał przed nimi: apartamenty cesarskie, Salę Lustrzaną, tajemne przejścia, a także Stajnie Książęce. Szczególną ciekawość wzbudziły ozdabiające ściany trofea myśliwskie pochodzące z okolicznej Puszczy Pszczyńskiej. Zwiedzili również "Zbrojownię" w podziemiach pałacu, gdzie szczególną uwagę zwrócili na dawne zbroje i różne rodzaje broni.
Ostatnim punktem wycieczki było zwiedzanie Pokazowej Zagrody Żubrów. Tutaj uczestnicy wycieczki z bliska mogli obserwować żubry, jelenie, sarny, osły, owce. Szczególny pokaz przygotował paw, który zaprezentował zwiedzającym swój przepiękny, rozłożysty ogon. Na koniec uczniowie zakupili pamiątki i zjedli pyszne lody.
Wycieczka przebiegła w miłej atmosferze. W dobrych humorach i pełni wrażeń wszyscy bezpiecznie wrócili do domu.
I.B.
zdjęcia - http://spwozniki.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=1139
UWAGA!
Odjazdy Gimbusa 12, 14, 18 i 19 czerwca 2019r.
(przystanek przy ścieżce w Woźnikach)
- 12, 14 i 18 czerwca 2019r. (środa, piątek, wtorek) – odwóz o godz. 13.00.
- 19 czerwca 2019r. (środa) - odwóz o godz. 11.00
Dowozy bez zmian!
Uczniowie (zapisani do świetlicy), którzy w tym dniach wracać będą busem kursowym, przynoszą zwolnienie od rodziców i przekazują je wychowawcom świetlicy lub odebrani zostają ze świetlicy przez rodziców.
INFORMACJA
Wpłaty za żywienie i czesne za miesiąc MAJ 2019 r przyjmowane są
w sekretariacie szkoływ dniach od 04.06.2019r. do 06.06.2019r.
w godzinach od 7.00 – 9.00 oraz od 14.00 – 15.00
Wysokość pełnej wpłaty:
Uczniowie Szkoły Podstawowej
20 dni x 2,70 = 54,00
Dzieci z Oddziałów Przedszkolnych
2 posiłki - 20 x 4,20 = 84,00 / 21 x 4,20 = 88,20
3 posiłki - 20 x 5,40 = 108,00 / 21 x 5,40 = 113,40
Czesne – 1 zł za każdą godzinę poza podstawą programową
DRODZY RODZICE
W związku z przesłaną prośbą Ministerstwa Edukacji Narodowej, Dyrektor Szkoły Podstawowej w Woźnikach przypomina, iż w szkole funkcjonują procedury zapewnienia dzieciom bezpieczeństwa zawarte w następujących dokumentach:
- Statut Szkoły;
- Zasady przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola zawarte w statucie szkoły;
- Procedury postępowania z dzieckiem chorym na terenie szkoły;
- Procedura „Niebieskiej Karty”;
- Procedura ewakuacji;
- Procedury na wypadek sytuacji kryzysowych w tym: (postępowania wobec ucznia, który stał się ofiarą czynu karalnego, wobec agresywnego zachowania ucznia, w przypadku zaginięcia przedmiotów lub kradzieży, w przypadku posiadania narkotyków, w przypadku uzyskania informacji o podłożeniu lub znalezieniu ładunku wybuchowego, w przypadku zagrożenia atakiem terrorystycznym, w razie próby odbioru dziecka przez nietrzeźwego rodzica/prawnego opiekuna.
Wszystkie wyżej wymienione dokumenty dostępne są w pokoju nauczycielskim i u dyrektora szkoły.
Dyrektor Szkoły
(-) Lidia Wilk
INFORMACJA
Zebranie trójek klasowych Rad Oddziałowych odbędzie się 3.06.2019 r. (poniedziałek) o godzinie 18.30 w świetlicy Szkoły Podstawowej w Woźnikach.
Przewodnicząca Rady Rodziców
HAPPENING „HEJTUJESZ – PRZEMOC AKCEPTUJESZ”
22 maja uczennice klasy V na terenie wsi przeprowadziły happening pod hasłem::„Hejtujesz – Agresję Akceptujesz”. Akcja ta miała na celu zwrócenie uwagi mieszkańców Woźnik na coraz częściej spotykaną w Internecie krytykę słowną, przepełnioną przejawami złościi nienawiści – tzw. hejtem. Zaatakowany w sieci może być właściwie każdy bez względu na pochodzenie, wyznanie, wykonywany zawód, pozycję społeczną i materialną, wygląd zewnętrzny. Złudne poczucie bezkarności i anonimowości popycha ludzi do cyber-przemocy. Jednak współczesna technika sprawia, iż dla organów ścigania nie jesteśmy anonimowi. Ważnym aspektem zawartym w treści i formie happeningu było zwrócenie uwagi na powody krytyki innych, które często wypływają z niskich pobudek osób krytykujących. Stanowić mogą również próbę dowartościowania samego siebie kosztem kogoś drugiego, bezmyślności, czerpania „chorej” satysfakcji z poniżania innego człowieka, nadmiaru czasu i braku pomysłu na jego spędzenie. W trakcie trwania akcji napotkani mieszkańcy otrzymywali ulotki informacyjne i chętnie podpisywali się pod petycją o treści:
Drodzy mieszkańcy Woźnik!
Potrzebujemy Was, żeby przeciwstawić się mowie nienawiści. Nawoływanie do nienawiści w Internecie jest przestępstwem, tak samo jak w realu. W sieci tak naprawdę nikt nie jest anonimowy. Każdego użytkownika można namierzyć za pomocą adresu IP, danych komputera, przeglądarki. Jak również udostępnianych na wniosek policji ,prokuratury przez dostawcę internetu z którego hejter korzysta. Twój podpis pod naszym apelem, to Twoje potwierdzenie, że jesteś przeciwko jakiekolwiek słownej przemocy – hejtowi pod złudną osłoną anonimowości. !!!!
Powodzeniem przeprowadzonego happeningu było duże poparcie mieszkańców wsi oraz zaangażowanie uczennic z kl. V, pod opieką pedagoga szkolnego – p. Beaty Ulatowskiej i pedagoga specjalnego - Aliny Hardek. W celu propagowania walki z hejtem w szkole, został zorganizowany także kącik informacyjny na ten temat oraz została wystawiona petycja do podpisywania przez osoby popierające naszą akcję..
B.U A.H.
POEZJA – MOJA PASJA
W ramach realizowanego projektu pt.” Przerwa na czytanie” 20 maja w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów ze świetlicy z zaproszonym gościem - p.Danutą Stawową. Pani Danuta pochodząca z Choczni,pasjonuje się poezją, którą również sama tworzy. Jej wiersze w których barwnie opisuje piękno przyrody, ojczyzny, miłości do Boga i rodziny, często dedykuje dzieciom. W trakcie szkolnego spotkania miała okazję je przeczytać, podzielić się swoją pasją i odpowiedzieć na pytania zadawane przez młodych słuchaczy. Zachęcała uczniów do wzbogacania swojej wiedzy poprzez czytelnictwo i rozwijanie swoich zainteresowań, niezależnie od wieku. W podziękowaniu za tak miłe spotkanie, dzieci wręczyły p. Danucie własnoręcznie wykonaną książkę z ilustracjami do jej wierszy. Ilustracje te wykonali uczniowie na zajęciach świetlicowych wg własnych pomysłów i wyobraźni, a okładkę tytułową zaprojektowała uczennica kl. V – Julia Łopatecka. Na zakończenie spotkania uczennica kl. II a – Eliza Porębska zaśpiewała specjalnie na tę okazję ułożoną przez siebie piosenkę o wiośnie. Spędzony czas z gościem w bibliotece szkolnej pozostawił dużo wrażeń i miłych wspomnień.
B.U G.J
Relacja z "Przerwy na czytanie"
We wtorek 14.05.2019r. 155 uczniów naszej szkoły oraz dzieci z trzech oddziałów przedszkolnych („Ancymonki” 23 osoby, „Biedronki” 20 osób oraz „Cukiereczki” 18 dzieci, czyli łącznie 218 dzieci) oraz wszyscy nauczyciele obecni w tym dniu w szkole, brało udział w IV „Przerwie na czytanie”. Nasza szkoła po raz pierwszy uczestniczyła w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pod hasłem (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA. Wybraliśmy takie hasło ponieważ uczniowie mieli możliwość wyboru dowolnej książki do czytania (tej, którą sami sobie przyniosą z domu lub na miejscu w bibliotece wypożyczą). Akcja ta miała na celu promocję czytelnictwa. Była również okazją do polecenia dzieciom ciekawych książek do czytania, a także okazję do wyciszenia się, uspokojenia emocji, o co tak trudno w dzisiejszych czasach.
Informacja dotycząca dowożenia
Woźniki, 16.05.2019r
Informacja dotycząca dowożenia
Szanowni Państwo, ze względu na planowanie dowozu dzieci na nowy rok szkolny tj. 2019/2020, proszę o uważne zapoznanie się i wypełnienie deklaracji stanowiącej załącznik do tej informacji.
Deklaracje zostaną przekazane rodzicom na zebraniu w dniu 16.05.2019r. przez wychowawców, możliwe jest też pobranie deklaracji ze strony internetowej.
Z poważaniem
Dyrektor Szkoły
(-) Lidia Wilk
„KSIĄŻKA TO MĘDREC ŁAGODNY I PEŁEN SŁODYCZY, KTÓRY PUSTE ŻYCIE NAPEŁNIA ŚWIATŁEM, A PUSTE ŻYCIE WZRUSZENIEM”
Głównym celem uroczystości pasowania na czytelnika, która w tym roku szkolnym odbyła się 25 kwietnia było zachęcenie najmłodszych do korzystania ze zbiorów bibliotecznych, wypożyczanie książek i rozwijanie kultury czytelniczej.
Uczniowie przybyli na uroczystość zwiedzili lokal biblioteczny, zapoznali się z regulaminem biblioteki i pracowni multimedialnej, przećwiczyli w jaki sposób wypożycza się książki w naszej szkolnej bibliotece. Zapoznali się z zawartością układem księgozbioru naszej biblioteki, a przede wszystkim zostali zapisani poczet czytelników i mogli po raz pierwszy wypożyczyć książkę. Wszyscy uczestniczący w uroczystości otrzymali pamiątkowy dyplom, który będzie im przypominał o tym ważnym dla każdego ucznia wydarzeniu.
Nowo zapisani czytelnicy otrzymali również zakładki do książek wykonane przez starszych kolegów z klasy II. Następnie uczestnicy spotkania złożyli uroczyste przyrzeczenie, że będą kochać i szanować książki swoich najlepszych przyjaciół. Dowiedzieli sie też jak należy obchodzić się z książkami, tak aby służyły dzieciom jak najdłużej.
M.S.
Agresji Stop - jestem kolegą na medal
W ramach prowadzonych w szkole działań profilaktycznych, pani pedagog w oddziale przedszkolnym Biedronek przeprowadziła zajęcia pod hasłem: „Agresji Stop – jestem kolegą na medal”. Celem spotkania było zminimalizowanie przejawów agresji wśród dzieci, kształtowanie postaw empatii, utrwalanie poznanych już zasad pozytywnego kontaktu i budowania pozytywnych relacji koleżeńskich. Dzieci w trakcie spotkania aktywnie uczestniczyły i chętnie dzieliły się swoimi spostrzeżeniami.
B.U
Drodzy Rodzice i Uczniowie
Informujemy, że 22 maja 2019r. w naszej szkole odbywać się będą zajęcia dydaktyczno – wychowawcze według aktualnego planu, gdyż odwołana została Gminna Olimpiada Kreatywności.
I.B.
Polsko-węgierska wymiana uczniów klasy V
Dzień 1
Dnia 4 kwietnia o godzinie 8:00 wyjechaliśmy spod kościoła
w Woźnikach autokarem, na wycieczkę do zaprzyjaźnionej z naszą szkołą, szkoły węgierskiej w Kesckemet. Odprowadzili nas rodzice, pomogli włożyć nasze walizki do bagażnika, pożegnali się z nami i czule przytulili. Podróż autokarem minęła nam bardzo przyjemnie. Graliśmy w różne gry. Jadąc podziwialiśmy przepiękne widoki polskich gór. Na Słowacji zjedliśmy pyszny deser w McDonald’s. Kiedy dotarliśmy na granicę słowacko – węgierską,w restauracji zjedliśmy smaczny obiad, kotlety z ziemniaczkami, surówkę oraz napój. Po 10 godzinach podróży wszyscy byli bardzo zmęczeni. Kiedy dotarliśmy na miejsce, przywitała nas gromadka uśmiechniętych
i machających przyjaźnie do nas dzieci. Wyszliśmy z busa i wyjęliśmy bagaże .Naszym oczom ukazała się piękna, wielka, zbudowana z cegły szkoła. W budynku bardzo miło nas przywitano, pani Zuza opowiedziała nam o Kesckemet. Graliśmy w różne gry w angielskich wersjach. Następnie zostaliśmy przydzieleni do węgierskich rodzin. Nam przedstawiono dwie miłe, węgierskie dziewczynki: Orsi i Rekę.Po zapoznaniu się z rodzinami, zostałyśmy zabrane do bloku, w którym mieszkała Reka z rodziną. Zjadłyśmy tam kolację: zupę serową, zapiekany makaron oraz ciasto z malinami. Potem wzięłyśmy prysznic. Wspólnie w naszej sypialni grałyśmy w Dobble, oglądałyśmy film animowany w języku angielskim i długo jeszcze rozmawiałyśmy. Potem zasnęłyśmy, pobudka zaplanowana była na godzinę 6:15.Dzień 2
W piątek wstałyśmy o wyznaczonej godzinie. Po śniadaniu tata Reki odwiózł nas do szkoły, gdzie miały odbyć się zajęcia. Pierwszym punktem tego dnia było interaktywne zwiedzanie miasta Kesckemet. Później odbyły się zajęcia kulinarne, dzięki którym dowiedziałyśmy się o guście kulinarnym Węgrów. Naszym zadaniem było przygotowanie pasty do chleba z twarogu, cebuli i ostrej papryki. Po zajęciach odbyła się długa przerwa na placu przed szkołą. Wtedy poznaliśmy cała społeczność tej szkoły. Mieliśmy też okazję zaśpiewać węgierską piosenkę, której nauczyliśmy się w Polsce z p. A. Zalewską i p. A. Sienkiewicz pt.: ”Egy az listen, egy az namzet”. Odśpiewano też hymny obu krajów i wciągnięto flagi na maszt. W tym dniu odwiedziliśmy również muzeum muzyki, na rynku w miasteczku. Dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek o instrumentach, próbowaliśmy wywołać z nich dźwięki oraz wspólnie stworzyć utwór muzyczny. Następniew galerii sztuki uczestniczyliśmy w warsztatach, na których wykonywaliśmy przepiękne kwiaty. Ostatnim punktem programu w tym dniu były zajęcia taneczne. Wzięliśmy udział w tańcach zaprezentowanych nam przez uczniów i instruktorów tańca. My również zatańczyliśmy i zaprosiliśmy do wspólnej zabawy naszych kolegów. Wszyscy świetnie się bawili, bo taniec to przede wszystkim świetna zabawa. Po pełnym wrażeń dniu zostałyśmy zabrane przez mamę Orsi do jej domu. Tego dnia wieczorem wyszłyśmy jeszcze na spacer
z psami Orsi: Csikasz i Golyo. Zjadłyśmy kolację, grałyśmy w różne gry. Po udanym dniu poszłyśmy spać.Dzień 3
Na sobotę zaplanowany został wspólny wyjazd w góry do miejscowości Tihany nad jeziorem Balaton. O godzinie 9:00 wyruszyliśmy spod szkoły autokarami. Podróż trwała około dwóch godzin. Niespodzianką dla nas była przeprawa autokaru promem na drugi brzeg jeziora Balaton. W czasie przeprawy promowej oglądałyśmy piękną panoramę Balatonu rozciągającą się po obu stronach promu. Na miejscu zwiedzaliśmy miejscowość Tihany i zakupiłyśmy piękne pamiątki dla rodzeństwa i rodziców. Potem wyruszyliśmy do schroniska górskiego, gdzie zaplanowany był nocleg. Zameldowaliśmy się w naszych pokojach. Wieczorem zorganizowana została gra terenowa, do której zostały rozdane nam mapy i chipy. Śmiechom i radości nie było końca. Potem jeszcze szukaliśmy na wielkim pastwisku ukrytych cukierków. Nasza grupa zajęła drugie miejsce w tej konkurencji odnajdując 58 cukierków. Cali brudni, lecz szczęśliwi wróciliśmy do naszych łóżek.
Dzień 4
Ostatni dzień naszej wizyty rozpoczął się od warsztatów, na których własnoręcznie wykonywaliśmy fujarki z kawałka drewna i bransoletki z włóczki. Potem udaliśmy się do kościoła na mszę świętą, w czasie której śpiewałyśmy polską pieśń religijną „Czarna Madonna”. Po powrocie do schroniska spakowaliśmy się i włożyliśmy nasze walizki do busa. Później zjedliśmy lunch – gulasz węgierski i bułeczki, które piekła właścicielka schroniska. Posiłek był bardzo pyszny. Podziękowaliśmy dyrektorowii nauczycielom za wspaniałe przyjęcie, wręczając im prezenty przywiezione z Polski. Wtedy nadeszła ta chwila, kiedy musieliśmy się pożegnać. Pożegnanie było bardzo smutne, ponieważ spędziliśmy razem cztery wspaniałe dni. W naszych sercach pozostaną jednak ciepłe wspomnienia. Na drogę otrzymaliśmy bułeczki i mini jabłuszka. Wracaliśmy bardzo zadowoleni i zmęczeni, ale szczęśliwi, że zobaczymy nareszcie naszych kochanych rodziców. Droga powrotna minęła bardzo szybko. Wycieczka na Węgry była jednym z milszych momentów w życiu naszej klasy.
Oliwia Hardek, Aleksandra Kot
Wycieczka klasy V i VI do Pragi
W dniach 9-10.05.2019r uczniowie klasy V i VI wraz z opiekunami wyjechali na wycieczkę do Pragi. Pierwszego dnia młodzież zwiedzała kompleks na Wzgórzu Hradczańskim (m.in. Katedra św. Wita, Sala Władysławowska). Po południu uczestnicy wycieczki udali się na 2-godzinny rejs po Wełtawie połączony z obiadokolacją. Po zakwaterowaniu w hotelu „Pivovar“ odbyły się wieczorne animacje. Drugiego dnia, po śnaidaniu i wykwaterowaniu, turyści udali się na Zamek Praski, gdzie zwiedzali podziemia zamku. Do kolejnych atrakcji należały: Złota Uliczka, Mała Strana z ogrodami generała Walsteina, zwiedzanie Mostu Karola, havelskie targi (tutaj uczniowie zakupili długo wyczekiwane pamiątki). Po krótkiej przerwie na lody uczestnicy udali sie do kościoła Matki Bożej Śnieżnej z największym ołtarzem siegającym 33m oraz do Karolinum (najstarszej części Uniwersytetu Karola). Wszyscy szczęśliwi i pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domu.
G.J.
Umiem pływać
Od 21 lutego do 9 maja br. odbywały się wyjazdy na basen w ramach Programu Ministerstwa Sportu i Turystyki powszechnej nauki pływania pod nazwą "Umiem Pływać". Trzydzieścioro dzieci z klas I-III uczestniczyło w dwudziestu lekcjach pływania na krytej pływalni "Delfin". Pod okiem wspaniałych, wyrozumiałych oraz pełnych humoru instruktorów dzieci wykonywały podstawowe ćwiczenia takie jak: opanowanie podstawowych czynności w wodzie, zanurzanie głowy do wody, otwieranie oczu pod wodą, opanowanie wydechu do wody, wykonywanie leżenia na piersiach i grzbiecie, opanowanie poślizgów na piersiach i na grzbiecie, wykonywanie prostych skoków do wody płytkiej, opanowanie pracy nóg, nauczenie pracy ramion. Zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, dzieci po skończonych zajęciach zawsze wracały zmęczone, ale w doskonałych nastrojach. Nic dziwnego, pływanie przynosi same korzyści: wspomaga układ oddechowy, dobrze wpływa na stawy, pomaga zrzucić zbędne kilogramy, pobudza układ krążenia, poprawia kondycję i wytrzymałość, wpływa pozytywnie na nastrój, koryguje wady postawy, poprawia giętkość ciała i koordynację ruchową, pomaga redukować stres. Pływać można w każdym wieku, zachęcamy zatem do rodzinnych wyjazdów na pływalnię.
L.P./J.P.
Archiwum Aktualności