Aktualności
MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ DRUGOKLASISTÓW
- 16
Wyjazd Mikołajkowy klas III i IV
- 3
Wyjazd Mikołajkowy klas III i IV
„Bo czasem są ważniejsze sprawy
niż napełnianie brzucha:
To cieszyć się, że jesteś tu,
twojego głosu słuchać
I płynąć z tobą przez ten świat,
który jest cały cudem
Choć ciemność czyha na nas w krąg
I sypie w oczy brudem”…”
4 grudnia 2023 roku, uczniowie klas III i IV wybrali się do Wadowickiego Centrum Kultury na musical „Maja ratuje planetę” wystawiony przez aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Uczniowie wraz z wychowawczyniami, panią Agnieszką Sienkiewicz i Arkadią Podgórską – Mikułą, z zainteresowaniem oglądali przygody głównej bohaterki - Mai oraz jej zwierzęcych przyjaciół.
Spektakl w przystępny sposób przybliżył dzieciom tematykę ekologii oraz uświadomił jak bardzo człowiek i jego ingerencja w środowisko naturalne jest niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i całej planety. Ponadto Maja odkryła, że wszystkim światom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo przez nienasyconą chciwość dorosłych w gromadzeniu najnowszych smartfonów, samochodów, pieniędzy. Uświadomiła sobie, że tak naprawdę brakuje jej radości, zwykłego przytulenia i czasu spędzonego z rodzicami. Rodzice ciągle wpatrzeni
w ekrany laptopów nie widzieli, co tak naprawdę jest w życiu ważne.
Poza tym wspaniała muzyka, kostiumy, scenografia, światła i gra aktorów sprawiły, że dzieci z przejęciem obserwowały musical.Po spektaklu wszyscy udaliśmy się na Rynek w Wadowicach do Restauracji „Cud Malina” na pyszną pizzę. Z uśmiechami na twarzach i wspólnych rozmowach spędziliśmy „mikołajkowy” czas.
A.P.-M., A.S.
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Również w naszej szkole 30 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa.
Na uczniów czekało, prócz zabaw przy muzyce i tańców w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, wiele atrakcji. Uczniowie klasy V, zaprosili kolegów i koleżanki do „Salonu Wróżb”, w którym można było sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Kolejna atrakcja to „Fotobudka”. W rolę profesjonalnego fotografa wcielił się Oliwier Chojna, który wykonywał fantazyjne zdjęcia. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i współczesnej muzyki popowej, o które zadbał Bartłomiej Dubel. Uczennice klasy VIII i VI uświetniły całość zabawy układami tanecznymi, które zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy. Dyskoteka była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności. Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele i każdy z utęsknieniem czeka już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
A.Z-S/E.K
41
Spotkanie z dietetykiem
W naszej szkole gościliśmy dietetyka, przedstawiciela firmy Naturhouse. Uczniowie klas IV-VI poznali zasady zdrowego odżywiania się i dowiedzieli się, co to jest piramida zdrowego żywienia. Nastolatki mogły skonsultować, czy ich codzienne posiłki dostarczają im niezbędnych składników pokarmowych w odpowiednich ilościach. W kolejnej części spotkania uczniowie poznali zdrowe zamienniki cukrów. Na koniec chłopcy i dziewczęta mogli zbadać skład swojego ciała za pomocą specjalnej wagi. Mamy nadzieję, że to spotkanie zaowocuje kształtowaniem prawidłowych postaw żywieniowych u dorastającej młodzieży.
/G.J./
Zbiórka żywności
W naszej szkole odbyła się zbiórka żywności dla ubogich z naszej gminy.
Wiele osób zaangażowało się w tą zbiórkę, przynosząc suche, długoterminowe produkty spożywcze oraz przedmioty higieniczne.
Zebrane rzeczy zostaną przekazane potrzebującym z naszej gminy.
Dziękujemy zaangażonym za ich hojność.
Regulamin Świątecznego Konkursu Plastycznego
Regulamin „Rodzinnego konkursu plastycznego na stroik lub ozdobę świąteczną” dla uczniów Szkoły Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach
§ 1
Organizator Konkursu
1. Organizatorem konkursu plastycznego jest Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach.
2. Konkurs został zorganizowany w związku z organizacją kiermaszu świątecznego.
§ 2
Założenia organizacyjne
1. Konkurs jest skierowany do przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej w Woźnikach.
Uczestnicy będą oceniani w trzech kategoriach wiekowych:
1) przedszkole
2) uczniowie klas I-III
3) uczniowie klas IV-VIII
2. Konkurs zostanie przeprowadzony w terminie od 4 grudnia 2023r. do 12 grudnia 2023r.
3. Prace plastyczne nadesłane na Konkurs powinny być pracami wykonanymi samodzielnie lub we współpracy z członkami rodziny.
4. Dekoracje powinny być wykonane dowolną techniką.
5. Każda praca powinna byd opisana: Imię, nazwisko uczestnika konkursu Klasa lub oddział przedszkolny
6. Udział w Konkursie jest jednoznaczny z nieodpłatnym udzieleniem praw autorskich na wykorzystanie prac.
Prace zgłoszone do Konkursu nie będą zwracane ich autorom. Zostaną wykorzystane do sprzedaży na kiermaszu orgaznizowanym przez Radę Rodziców. Pozyskane w ten sposób środki zostaną przeznaczone na rzecz Rady Rodziców działającej przy Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach.
§ 3
Ocena prac konkursowych
1. Prace należy składad osobiście do dnia 12 grudnia 2023r. u Pani Magdaleny Piotrowskiej.
2. 14 grudnia 2023r. zostanie zwołana komisja konkursowa.
3. Komisja konkursowa oceniając prace weźmie pod uwagę:
• jakość wykonania pracy,
• oryginalność.
4. Decyzje Komisji Konkursowej są ostateczne.
§ 4
Ogłoszenie wyników Konkursu
1. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi podczas corocznego kolędowania.
Sprawy nieujęte w regulaminie rozstrzyga organizator
.
Laureaci Gminnego Konkursu Plastycznego
Organizatorem konkursu plastycznego pt. „NIE dla SMOGU” był Urząd Gminy w Tomicach oraz Ośrodek Kultury Gminy Tomice im. Wincentego Bałysa. Konkurs kierowany był do dzieci ze szkół podstawowych z Gminy Tomice. Prace można było składać w III kategoriach wiekowych. Na konkurs wpłynęły łącznie 133 prace. W dniu 8 listopada 2023 roku komisja konkursowa w składzie: Mira Sabatowicz-Ziob, Zbigniew Ziob i Tomasz Dyrcz wybrała prace, którym zostały przyznane miejsca oraz wyróżnienia. W konkursie zostali nagrodzeni następujący uczniowie z naszej szkoły:
Kategoria I
I MIEJSCE Mikołaj Frank- op. pani Agnieszka Sienkiewicz
WYRÓŻNIENIA:
Alan Kondak- op. pani Iwona Bobik
Wojciech Bołoz, Mateusz Jabłoński, Wojciech Łata- op. pani Agnieszka Sienkiewicz
Kategoria II
II MIEJSCE Krzysztof Łopatecki- op. Agnieszka Sienkiewicz
WYRÓŻNIENIA:
Zuzanna Chudy, Michalina Łopatecka, Wojciech Spieszny- op. Agnieszka Sienkiewicz
Kategoria III
I MIEJSCE Eliza Porębska- op. Agnieszka Sienkiewicz
Rozdanie nagród odbyło się w OKG Tomice w niedzielne popołudnie 19 listopada i zostało poprzedzone spektaklem ekologicznym pt. “Wielka przygoda małej chmurki” oraz konkursem wiedzy z zakresu ekologii.
Gratulujemy laureatom i życzymy kolejnych sukcesów.
A.S.
IX Międzynarodowy Konkurs Plastyczny
Organizatorem IX Międzynarodowego Konkursu Plastycznego „Papież Franciszek w oczach dzieci” jest Fundacja „Pro Arte Christiana”. Konkurs przeznaczony był dla dzieci w wieku 3–10 lat. Celem konkursu jest popularyzowanie postaci Papieża Franciszka wśród dzieci oraz motywowanie do pracy twórczej, rozwijanie wyobraźni artystycznej i zainteresowań sztukami plastycznymi.
Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy plastycznej w dowolnej technice nigdzie wcześniej niepublikowane, w formacie A4. Uczniowie klasy III podjęli ten temat z panią Agnieszką Sienkiewicz i wykonali piękne prace. Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom ,a opiekun artystyczny podziękowanie.
A.S.
V Dziecięce Igrzyska Sportowe
16.11.2023r. nasz szkoła była gospodarzem V Dziecięcych Igrzysk Sportowych dla dzieci klas I-III. Organizatorem tego wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Tomicach. Cztery ośmioosobowe drużyny rywalizowały w 10 konkurencjach sprawnościowych. Zawodnicy „walczyli” również na słowa, skandując okrzyki bojowe. Organizator zadbał o słodki poczęstunek dla zmęczonych sportowców. Po zliczeniu punktów zdobytych przez zespoły, wyniki przedstawiły się następująco: I miejsce wywalczyła drużyna z Tomic, II miejsce uczniowie z Witanowic, III miejsce przypadło drużynie z Radoczy, a IV -ze stratą jednego punktu do podium- nasza reprezentacja. Za udział w igrzyskach wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe nagrody.
/G.J./
3
Gminny Konkurs Poezji Patriotycznej
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 14 listopada w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury odbył się Gminny Konkursu Recytatorski Wierszy o Tematyce Patriotycznej. Celem konkursu jest wzbudzanie u dzieci postawy patriotycznej, szacunku do symboli narodowych oraz przybliżenie uczniom walorów ziemi ojczystej, jej bogatej historii, tradycji i kultury. Poezja jako mocna siła przekazu, niewątpliwie w trudnych dla Polski czasach wskazywała na kwestie świadomości i tożsamości narodowej. Uczestnicy konkursu prezentowali wysoki poziom artystyczny. Recytatorzy świetnie przygotowali się do występów, a jury miał sporo pracy, żeby wyłonić najlepszych. Naszą szkołę reprezentowali:
Alan Chojna, Anna Klimeczko, Urszula Polak- opiekun pani Iwona Bobik
Igor Kajfasz i Zofia Wójcik - op. pani Agnieszka Sienkiewicz
A.S.
Zakończenie konkursu
Drodzy uczniowie i rodzice!
Konkurs pt. „STREFA RELAKSU W SZKOLE” dobiegł końca.
W konkursie wzięły udział trzy projekty stworzone przez uczniów z klas I- III.
Z uwagi na brak zainteresowania konkursem starszych uczniów, pierwszy „Kącik Relaksu” będzie powstawał z myślą głównie o młodszych uczniach.
Uczestnikom konkursu dziękujemy za zaangażowanie i gratulujemy ciekawych prac!
Wasze pomysły zostaną wzięte pod uwagę przy projektowaniu finalnej wersji „Kącika Relaksu”, a Wasze zaangażowanie będzie nagrodzone pozytywnym wpisem w dzienniku.
Akademia z okazji Święta Niepodległości
„Do moich synów”, Jerzy Żuławski
Synkowie moi, poszedłem w bój,
jako wasz dziadek, a ojciec mój,
jak ojca ojciec i ojca dziad,
co z Legionami przemierzył świat,
szukając drogi przez krew i blizny
do naszej wolnej Ojczyzny!
Synkowie moi, da nam to Bóg,
że spadną wreszcie kajdany z nóg
i nim wy męskich dojdziecie sił,
jawą się stanie, co dziadek śnił:
szczęściem zakwitnie krwią wieków żyzny
łan naszej wolnej Ojczyzny!
11 listopada 1918 r., po latach wysiłków i zmagań wielu patriotów, Polska powróciła na mapę Europy jako suwerenne państwo. Walka o niepodległość silnie wpisywała się w codzienność tych, którzy ciężko pracowali, uczyli się, dbali o rozwój gospodarki i życia społecznego, częstokroć będąc z tego powodu szykowanymi, aresztowanymi i prześladowanymi. Starania o niepodległość naznaczone są również trudem i pracą Polaków na emigracji, którzy tak wytrwale kultywowali polskość, rozwijając z myślą o niej myśl polityczną czy polską kulturę.
Polska powstała w chwili klęski zaborców w I wojnie światowej. 11 listopada dekretem Rady Regencyjnej Józef Piłsudski otrzymał naczelne dowództwo nad wojskiem.
Trzy dni później gremium to rozwiązało się, przekazując Naczelnikowi pełnię władzy nad odbudowującym się państwem.Z tej właśnie okazji w czwartek 9 listopada 2023 r. w Szkole Podstawowej im. Naszej Przyrody w Woźnikach odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się od wprowadzenia pocztu sztandarowego i odśpiewania hymnu narodowego. Bowiem uczestnicząc corocznie
w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.Uczniowie klasy IV przypomnieli nam wszystkim 123 lata niewoli narodu polskiego
i jego dążenia do odzyskania niepodległości. Ponadto w trakcie uroczystości można było usłyszeć przepiękne pieśni patriotyczne („Rota”, „O mój rozmarynie”, „Wojenko, wojenko”, „Marsz I Brygady” – „Legiony”, „Piechota”, „Rozkwitały pąki białych róż”), balladę „Kołysanka żołnierza” w wykonaniu Kamili Studnickiej z kl. VII oraz wiersze o tematyce patriotycznej wyrecytowane przez uczniów klasy III (W. Bełza, „Co kochać?” -Zosia Wójcik i A. Oppman „Orlątko” - Igor Kajfasz).Cieszymy się, że występ młodych wykonawców, którzy włożyli wiele wysiłku w przygotowania, spotkał się z pozytywnym odbiorem zarówno ze strony ich kolegów jak
i nauczycieli. Wydarzenie to miało na celu uświadomienie uczniom wartości takich jak jedność, niepodległość i patriotyzm.Przygotowaniem komentarza historycznego zaprezentowanego przez uczniów klasy IV zajęła się Pani Arkadia Podgórska-Mikuła. Piękna dekoracja, oprawa muzyczna oraz wzruszająca recytacja wierszy zostały przygotowane przez panią Agnieszkę Sienkiewicz.
zdjęcia zobacz w galerii
A.M.P./A.S.
Patriotycznie na zajęciach koła przyrodniczego
Czy flaga narodowa może zmieścić się w probówce?Sami zobaczcie!
Chwalipost
MŁODZIEŻ PAMIĘTA
w Muzeum Auschwitz – Birkenau
2.11.2023r. starsi uczniowie klas 7.-ej i 8.-ej wraz z opiekunkami wzięli udział w żywej lekcji historii - zwiedzili były niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz – Birkenau. Aby zrozumieć historię powojennej Europy i człowieka, koniecznie trzeba odwiedzić to miejsce, które dla świata jest symbolem terroru i ludobójstwa. W czasie trwania drugiej wojny światowej życie straciło tu ponad milion mężczyzn, kobiet i dzieci. Dzięki przewodnikowi – edukatorowi dowiedzieliśmy się o transportach więźniów, codziennym obozowym życiu, karach, wyniszczającej pracy oraz bezwzględnej eksterminacji przede wszystkim Żydów, Polaków i Cyganów. Widząc niepokój na świecie, należy uczyć i wciąż przypominać młodemu pokoleniu, że wolność nie jest dana raz na zawsze. Należy o nią dbać, zabiegać i nie dopuścić, aby tak straszne wydarzenie jak wojna stało się naszym udziałem.
EK, AP-M, TK
Dziennik - aplikacja w telefonie
W związku z napływającymi sygnałami o problemie w otwieraniu wiadomości wysyłanych ze szkoły przez dziennik w aplikacji na telefonie, informuję, iż jest to problem po stronie platformy VULCAN obsługującej dziennik elektroniczny. Problem ten jest w trakcie rozwiązywania. Do czasu usunięcia usterki bardzo prosimy o sprawdzanie dziennika poprzez witrynę internetową.
Z poważaniem
Dyrektor szkoły
Spotkanie ze Smykiem Ratownikiem
25 października o godzinie 8.45 na sali gimnastycznej naszej szkoły zebrali się uczniowie klas I-III wraz ze swoimi maskotkami na spotkanie profilaktyczne z ratownikiem medycznym dotyczące podstaw udzielania pierwszej pomocy. Uczniowie zdobyli wiedzę i praktyczne umiejętności w następującym zakresie:
- jak postępować w sytuacji Nagłego Zatrzymania Krążenia;
- jak i kiedy wezwać pomoc;
- czym jest Automatyczny Defiblyrator Zewnętrzny i w jaki sposób go używać;
- jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej bezpiecznej;
- jak założyć opatrunek na ranę.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem i zaangażowaniem uczestniczyli w spotkaniu udzielając pierwszej pomocy swoim maskotkom.
A.S.
INFORMACJA
30 i 31 października 2023r. (poniedziałek, wtorek) są w naszej szkole dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych z rozporządzenia MEiN o organizacji roku szkolnego.
Wycieczka uczniów klas I-III do WCK
20 października br. odbyła się wycieczka uczniów klas I-III do Wadowickiego Centrum Kultury na spektakl pt. "Piękna i Bestia" w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego Kultura. Interaktywna forma przedstawienia, ruchoma dekoracja, piękne kostiumy, znakomite piosenki i tańce dostarczyły widzom niezapomnianych przeżyć. Uczniowie przed spektaklem mieli możliwość podziwiać wystawę prac malarskich grupy twórczej NADSKAWIE. W holu WCK, który zamienił się w niezwykłą galerię prac unosił się zapach farb i werniksu. Piękne obrazy zachwycały uczniów, którzy z wielkim podziwem i zainteresowaniem zwiedzali wystawę. Niewątpliwą atrakcją wizyty w WCK była również wystawa projektorów kinowych, które zrobiły duże wrażenie na uczniach. Wycieczka do Wadowic podniosła kompetencje kulturalne uczniów w zakresie odbioru sztuki i zachowania w teatrze, umożliwiła kontakt ze sztuką poprzez aktywne uczestnictwo w spektaklu i wystawie ,a przede wszystkim uwrażliwiła na piękno w szerokim tego słowa znaczeniu.
A.S.
Archiwum Aktualności