Aktualności
Zaproszenie na spotkanie „Z kolędą przez pokolenia”
Spektakl profilaktyczny " Laboratorium życia"
W dniu 09.01.2024r. uczniowie klas IV- VII byli widzami spektalu profilaktycznego pt. "Laboratorium życia", zagranego przez Teatr "Maska" z Krakowa. Przedstawienie poruszało problematykę zażywania dopalaczy, narkotyków oraz skutków picia alkoholu przez młodych ludzi.
Dopalacze, kiedyś znane jako środki kolekcjonerskie, dziś nazywane są odczynnikami
chemicznymi do stosowania w laboratoriach. Młodzież sięga po te pozornie legalne
substancje szukając silnych wrażeń. Dopalacze bywają jednak dużo mocniejsze i o
wiele bardziej toksyczne od narkotyków, a co za tym idzie, szybciej uzależniają i
powodują poważne komplikacje.
"Laura ma problem z dopalaczami. Pewnego dnia, po zażyciu sporej dawki, przenosi się do miejsca
dotąd jej nieznanego. Poznaje tam dziewczynę, która niewiele o sobie mówi. Nikt nie zna nawet jej
imienia, istotny jest tylko fakt, że spowodowała wypadek prowadząc po alkoholu, a teraz
reprezentuje wszystkie osoby, które popełniły ten sam błąd. Laura i tajemnicza nastolatka zajmują
miejsca na dwóch krzesłach, ale trzecie wciąż jest puste, dlaczego? …
Dziewczyna zaczyna opowiadać swoją historię. Myślami wraca do poszczególnych momentów
życia i przykrych wspomnień o dopalaczach. Z początku niewinna zabawa zmieniła się w koszmar,
a następnie w uzależnienie, które nie pozwalało nawet na spokojny sen. Retrospekcje zaczynają
mieszać się z rzeczywistością, a Laura czuje przerażenie. Ostatnia myśl nie daje jej spokoju- za dużo
zażyła… a może towar był trefny? Gdzie teraz jest? Kim jest tajemniczy towarzysz? Na kogo czeka
puste krzesło? Odpowiedź pozna każdy, kto obejrzy spektakl."
Debata na temat praw dziecka
W naszej szkole odbył się dzień poświęcony prawom dziecka. Uczniowie mieli możliwość przeczytać o swoich prawach z gazetki szkolnej oraz podebatować o nich w czasie zajęć z pedagogiem.
Na górnym korytarzu ustawione zostały również stoliki z grą planszową "Misja prawa dziecka", w którą uczniowie mogli grać przez najbliższe kilka dni.
Polsko- Duńskie Spotkanie
W piątek 5 grudnia br. do uczniów klasy trzeciej przyszła Kaja Chudy ze swoją mamą. Dziewczynka ma 7 lat, mieszka i uczy się w Danii. Dla gości przygotowano ławkę i umożliwiono im udział w zajęciach z zakresu edukacji polonistycznej. Wizyta ta zbiegła się z tematem dotyczącym obchodzenia Świąt bożonarodzeniowych w różnych krajach, m.in. w Danii. Dziewczynka potwierdziła uczniom treści zawarte w podręczniku. Z uwagą obserwowała pisanie na tablicy wyrazów w liniaturze. Jak się okazało w duńskiej szkole są tylko litery drukowane i nie ma pisanych. Uczniowie zapoznali Kaję z polskim alfabetem, a dziewczynka napisała i zaprezentowała alfabet duński. Znalazły się w nim ciekawe znaki nad literami, a nawet dwie litery połączone. Wspólnie spędzona przerwa na sali gimnastycznej ośmieliła Kaję do wspólnych zabaw. Kolejną lekcję stanowiły pytania uczniów dotyczące życia w Danii, kultury tego kraju, ciekawostek i oczywiście edukacji. Uczniowie dzień wcześniej obejrzeli film o Danii i wysłuchali prostych piosenek polsko-duńskich. Na podstawie zdobytych widomości każdy przygotował kilka a nawet kilkanaście pytań. Po uzyskaniu odpowiedzi nadszedł czas na wspólny pląs. Z pewnością wizyta ta poszerzyła wiedzę uczniów na temat Danii i jej mieszkańców oraz pozytywnie wpłynęła na rozumienie różnic i podobieństw między rówieśnikami odmiennymi kulturowo.
A.S.
Laureaci Ogólnopolskich Konkursów Plastycznych
W ramach kampanii Zachowaj Trzeźwy Umysł corocznie Stowarzyszenie Producentów i Dziennikarzy Radiowych, organizuje konkursy profilaktyczno-edukacyjne dla uczniów. W 2023 roku odbyły się 2 konkursy indywidualne oraz 1 konkurs zespołowy.
ROSNĘ ZDROWO! – KONKURS PLASTYCZNO-LITERACKI
Zadanie uczestnika konkursu polegało na wykonanie pracy, która kojarzy mu się z motywem przewodnim kampanii „Rosnę zdrowo!”. Praca mogła przedstawiać, co sprawia nam przyjemność, co jest dla nas ważne, jak widzimy swoją przyszłość czy jak dbamy o swoje zdrowie.
Laureaci z naszej szkoły:
Nagroda Katarzyna Ostafin
Wyróżnienie: Anna Dubel, Karol Woderski, Dawid Kwarciak, Lena Hardek, Jessica Tomczyszyn, Marlena Glanowska, Wojciech Ciepły, Natasza Janik, Igor Kajfasz, Agnieszka Glanowska, Michalina Wołek, Martyna Zazulak, Igor Bałys, Adrian Kwarciak, Jakub Dębski, Marlena Łopatecka, Karol Frank,
MÓJ POMYSŁ NA ZDROWIE! – KONKURS NA PLAKAT PROFILAKTYCZNY
Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie plakatu profilaktycznego zachęcającego swoich rówieśników do dbania o swoje zdrowie/ postawienie na zdrowy styl życia. Plakat mógł odnosić się do różnych rodzajów profilaktyki prozdrowotnej: zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego.
Celem konkursu było zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że mają oni wpływ na miejsce, w którym żyją, na to, co ich otacza, jakich dokonują wyborów. Swoją wiedzą i doświadczeniem mogli podzielić się z innymi i tym samym kształtować postawy swoich rówieśników. Tym sposobem mogli również współtworzyć profilaktykę!
Laureatka z naszej szkoły:
Wyróżnienie Eliza Porębska
W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH – KONKURS FOTOGRAFICZNY
Zadaniem grupy konkursowej było wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Podczas oceny prac było promowane kreatywne, pomysłowe i nieoczywiste podejście do zadanego tematu. Celem konkursu było wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów. Prace można było obejrzeć na wystawie.
Laureatów do konkursu przygotowała pani Agnieszka Sienkiewicz.
Gratulujemy!!!
A.S.
MATHS + ENGLISH = ADVENT CALENDAR
W dniach od 1 grudnia do 21 grudnia uczniowie mieli możliwość zmierzyć się z niecodziennym wyzwaniem. Każdego dnia na gazetce pojawiało się zadanie matematyczne skonstruowane w języku angielskim. Zadanie należało rozwiązać i wrzucić rozwiązanie do skrzynki zadań. Uczennica klasy VI Daria Studnicka jako jedyna uczennica w szkole rozwiązała wszystkie zadania. Gratulujemy wytrwałości!
Głównym celem przedsięwzięcia było zmotywowanie uczniów do nauki języka angielskiego i matematyki oraz doskonalenie wykorzystywania i przetwarzania tekstów w zakresie problemów matematycznych.
Boże Narodzenie 2023
Podczas tegorocznego apelu z okazji Świąt Bożego Narodzenia przedszkolaki z Oddziału A, B i C wprowadziły całą społeczność szkolną w świąteczną atmosferę przedstawiając Jasełka i śpiewając wesołe pastorałki. Uczniowie obecni na apelu przyłączyli się do wesołych śpiewów pastuszków, aniołków i królów, którzy przybyli do stajenki aby powitać dzieciątko Jezus. Przewodnicząca szkoły złożyła życzenia świąteczne wszystkim pracownikom i uczniom naszej szkoły. Pani dyrektor, mgr Lidia Wilk również życzyła wszystkim zdrowych i spokojnych świąt, a przewodniczący Rady Rodziców, pan Grzegorz Górecki, na ręce Pani dyrektor złożył życzenia Gronu Pedagogicznemu, pracownikom administracji i obsługi, a także uczniom. Po apelu uczniowie udali się wraz z wychowawcami na wigilijki klasowe, którym towarzyszył wesoły, świąteczny nastrój.
M.P.
zdjęcia zobacz w galerii
.
Laureaci Konkursu „Co dodaje mi skrzydeł - Moja Pasja”
- 30
„ Zbuduj i miej odwagę pokazać swój kontynent,
aby mogła poznać go cała planeta.
W swoim plecaku masz moc i skrzydła do lotu. Pomożemy Ci je odkryć”
Organizatorem konkursu jest Fundacja Międzynarodowy Ruch Latających Plecaczków/Flying Bag, a sponsorem BIC Polska. Celem konkursu jest pokazanie pasji dzieci z całej Polski, jak się wszyscy różnimy, co lubimy. Konkurs ma również przyczynić się do propagowania idei Międzynarodowego Dnia Plecaka, który obchodzony jest w dniu 15 października. Życzeniem organizatorów jest to aby dzień ten był obchodzony we wszystkich szkołach 194 państw, a pomysły uczniów zostały uważnie wysłuchane. To przestrzeń do tego, aby dzielić się swoimi pasjami, historiami i marzeniami, a jednocześnie okazję do dobrej, a przede wszystkim wspólnej zabawy! Pomysł powstał w 2018 roku. W naszej szkole w ramach innowacji pedagogicznej realizowanej podczas zajęć plastyki i wdżr, odbył się konkurs „Co dodaje mi skrzydeł - Moja Pasja”. Jury konkursu w składzie : przewodnicząca- pani Magdalena Piotrowska, członek: pani Sabina Harnik , koordynator pani Agnieszka Sienkiewicz nagrodziło następujących uczniów w poszczególnych kategoriach wiekowych.
kategoria I uczniowie klas I-III
I miejsce Nadia Łopatecka
II miejsce Marlena Glanowska
III miejsce Anna Dubel
wyróżnienie: Zofia Wójcik, Nataniel Łopatecki, Wojciech Bołoz, Zuzanna Mamoń, Igor Piekiełko, Jessica Tomczyszyn, Bernadetta Wiktor, Mikołaj Frank, Lena Hardek
kategoria II uczniowie klas IV-VI
I miejsce Dawid Żmuda
II miejsce Magdalena Piszczek
III miejsce Martyna Sabuda
wyróżnienie: Gabriela Foryciarz, Aleksander Łata, Zuzanna Chudy, Mariusz Stawowy, Daria Studnicka, Klaudia Matyjasik, Wojciech Spieszny, Wiktoria Świdergał, Kaja Kowalczyk
kategoria III uczniowie klas VII-VIII
I miejsce Eliza Porębska
II miejsce Tobiasz Hardek
III miejsce Anna Piszczek
wyróżnienie: Mikołaj Dubel, Marlena Łopatecka, Klaudia Olesińska, Helena Grolik, Lena Chojna
Prace uczniów oraz bogaty wachlarz ich zainteresowań i pasji można podziwiać na wystawie pokonkursowej.
Gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów !!!
A.S.
Podziękowanie
„Mała książka – wielki człowiek”
„Mała książka – wielki człowiek” to kampania przygotowana przez Instytut Książki, której celem jest promocja czytelnictwa wśród dzieci. Uczniowie naszej szkoły za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki pt.: „Wnuczka antykwariusza” zostali zaproszeni do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie. Pierwszoklasiści z zaciekawieniem przewracali strony nowej książki, przyglądali się kolorowym ilustracjom, czytali literki, wyrazy, a niektórzy zdania.
B.O.
Grand prix dla Elizy w Powiatowym Konkursie
Organizatorem XV Powiatowego Konkursu Plastyczno- literackiego pt. „W hołdzie ks. J. Twardowskiemu” jest Szkoła im. ks. Jana Twardowskiego w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 w Wadowicach. Konkurs organizowany jest pod patronatem Zarządu Powiatu Wadowickiego. Zadaniem uczestników jest wykonanie pracy konkursowej inspirowanej wierszem ks. Jana Twardowskiego pt.: „Nic”. Konkurs „W hołdzie ks. Janowi Twardowskiemu” w roku szkolnym 2022/2023 został ujęty w wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Małopolskiego Kuratora Oświaty lub inne podmioty, które mogą być wymienione na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej, uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych. Jury konkursu nagrodziło z naszej szkoły:
Grand prix Eliza Porębska
Laureatkę do konkursu przygotowała Pani Agnieszka Sienkiewicz.
Gratulujemy!!!
A.S.
Udział klas 1-4 w eksperymentach z powietrzem
- 4
EDUKACYJNY WYJAZD MIKOŁAJKOWY KLASY V i VI
- 15
7 grudnia 2023r. uczniowie klasy V i VI wybrali się na mikołajkową wycieczkę do Muzeum Narodowego w Krakowie na warsztaty muzealne „Czy woda jest niebieska, a jabłko okrągłe? O kolorach i kształtach w sztuce współczesnej. Zajęcia były prowadzone w miejscach ekspozycji malarstwa XX i XXI wieku, a forma zwiedzania to wykład połączony z dyskusją i praca w grupach dotycząca kształtów w sztuce. Podczas zajęć dzieci poznały paletę kolorów podstawowych i pochodnych, kolory ciepłe i zimne w sztuce oglądając obrazy rożnych artystów. Na zakończenie uczniowie wcielili się w role malarzy i wykonali swój własny geometryczny obraz. Kolejnym punktem wycieczki był oficjalny sklep Wisły Kraków, w którym niektórzy dokonali pamiątkowych zakupów.
A.Z-S/G.J
ZAPRASZAMY
Mikołajki w klasie III
Tradycyjnie 6 grudnia przyszedł do uczniów klasy III św. Mikołaj, aby wręczyć każdemy grzecznemu dziecku podarek. Wdzięczni za wizytę trzecioklasiści wraz z wychowawczynią, przygotowali dla wyjatkowego Gościa upominek w postaci tańca, kolęd przy akompaniamencie gitary i wiersza. Potem wspólne zdjęcie na pamiatkę wydarzenia i obietnica uczniów na grzeczne zachowanie przez kolejny rok i deklaracja św. Mikołaja , że znów do nas przybędzie.
A.S.
Z życia świetlicy szkolnej!
Światowy Dzień Życzliwości obchodzony jest na całym świecie w dniu 21 listopada. Była to doskonała okazja do tego, aby na zajęciach świetlicowych poruszyć temat życzliwości. Uczniowie uczestniczyli w dyskusji szukając odpowiedzi na pytanie. Czym jest życzliwość? Dlaczego opłaca się być życzliwym w życiu codziennym ? Dla lepszego zaktywizowania dzieci na świetlicy szkolnej powstało Drzewo Życzliwych Dłoni. Każdy z uczniów mógł napisać miłe słowa, pozdrowienia, na wyciętej dłoni i zamieścić na drzewie. W sali świetlicy umieszczona została również Skrzynka Życzliwości, do której można było wrzucać życzliwe kartki i liściki zaadresowane do konkretnej osoby.
MIKOŁAJ ODWIEDZIŁ DRUGOKLASISTÓW
- 16
Wyjazd Mikołajkowy klas III i IV
- 3
Wyjazd Mikołajkowy klas III i IV
„Bo czasem są ważniejsze sprawy
niż napełnianie brzucha:
To cieszyć się, że jesteś tu,
twojego głosu słuchać
I płynąć z tobą przez ten świat,
który jest cały cudem
Choć ciemność czyha na nas w krąg
I sypie w oczy brudem”…”
4 grudnia 2023 roku, uczniowie klas III i IV wybrali się do Wadowickiego Centrum Kultury na musical „Maja ratuje planetę” wystawiony przez aktorów Teatru Moich Marzeń z Chorzowa. Uczniowie wraz z wychowawczyniami, panią Agnieszką Sienkiewicz i Arkadią Podgórską – Mikułą, z zainteresowaniem oglądali przygody głównej bohaterki - Mai oraz jej zwierzęcych przyjaciół.
Spektakl w przystępny sposób przybliżył dzieciom tematykę ekologii oraz uświadomił jak bardzo człowiek i jego ingerencja w środowisko naturalne jest niebezpieczne dla ludzi, zwierząt i całej planety. Ponadto Maja odkryła, że wszystkim światom grozi śmiertelne niebezpieczeństwo przez nienasyconą chciwość dorosłych w gromadzeniu najnowszych smartfonów, samochodów, pieniędzy. Uświadomiła sobie, że tak naprawdę brakuje jej radości, zwykłego przytulenia i czasu spędzonego z rodzicami. Rodzice ciągle wpatrzeni
w ekrany laptopów nie widzieli, co tak naprawdę jest w życiu ważne.
Poza tym wspaniała muzyka, kostiumy, scenografia, światła i gra aktorów sprawiły, że dzieci z przejęciem obserwowały musical.Po spektaklu wszyscy udaliśmy się na Rynek w Wadowicach do Restauracji „Cud Malina” na pyszną pizzę. Z uśmiechami na twarzach i wspólnych rozmowach spędziliśmy „mikołajkowy” czas.
A.P.-M., A.S.
DYSKOTEKA ANDRZEJKOWA
Andrzejki to tradycja ludowa wieczoru wróżb, pielęgnowana z dziada, pradziada. Również w naszej szkole 30 listopada odbyła się dyskoteka andrzejkowa.
Na uczniów czekało, prócz zabaw przy muzyce i tańców w pięknie przystrojonej sali gimnastycznej, wiele atrakcji. Uczniowie klasy V, zaprosili kolegów i koleżanki do „Salonu Wróżb”, w którym można było sprawdzić, np. jaki zawód będą wykonywać w przyszłości albo jakie imię będzie nosiła przyszła wybranka lub wybranek ich serca. Kolejna atrakcja to „Fotobudka”. W rolę profesjonalnego fotografa wcielił się Oliwier Chojna, który wykonywał fantazyjne zdjęcia. Zabawę uświetniły przeboje disco polo i współczesnej muzyki popowej, o które zadbał Bartłomiej Dubel. Uczennice klasy VIII i VI uświetniły całość zabawy układami tanecznymi, które zachęcały wszystkich do wspólnej zabawy. Dyskoteka była okazją nie tylko do świetnej zabawy, ale także integracji szkolnej społeczności. Szaleństw, radości oraz uśmiechu było wiele i każdy z utęsknieniem czeka już na następny andrzejkowy bal. Wszyscy zadowoleni wrócili do domów pełni wiary, że spełni się to, co wywróżyli sobie tego magicznego wieczoru.
A.Z-S/E.K
41
Archiwum Aktualności