Czas pandemii to nie tylko czas walki z koranowirusem, ale także czas zadbania o nasze zdrowie, poprzez uświadomienie sobie jaką moc ma dbanie o prawidłowe, codzienne odżywianie.
Dlatego temat tego profilaktycznego cyklu” Profilaktyki na kwarantannie” poświęcony będzie nie tylko omówieniu zasad zdrowej diety, ale także problemu złego odżywiania, prowadzącego niekiedy do chorób: anoreksji lub bulimii. Dobrze wiedzieć czym objawiają się te zaburzenia i jakie niosą ze sobą niebezpieczeństwa dla naszego organizmu. Niestety coraz częściej ofiarami anoreksji i bulimii, stają się młode dziewczyny marzące o karierze modelek lub nie umiejące odnaleźć w sobie radości życia wśród swojej rodziny i rówieśników.
Anoreksja - należy do zaburzeń odżywiania. Anoreksja czyli jadłowstręt psychiczny prowadzi do drastycznego spadku masy ciała, a czasem nawet do śmierci. Leczenie anoreksji jest trudne i długotrwałe, a terapii wymaga i ciało, i psychika osoby chorej. Osoba chora na anoreksję ma zniekształcony obraz siebie i nawet z niedowagą postrzega siebie jako grubą. Następstwem choroby jest niedożywienie, zaburzenie pracy wszystkich narządów, a w skrajnych przypadkach śmierć.
Anoreksja i jej skutki
Anoreksja powoduje dramatyczne niedobory niezbędnych do życia substancji odżywczych, a w konsekwencji postępujące zaburzenia czynności wszystkich narządów i układów. Wskutek chudnięcia młoda osoba traci prawie całą izolującą warstwę tkanki tłuszczowej i staje się nadwrażliwa na niskie i wysokie temperatury. Ma zwolnione tętno i obniżone ciśnienie tętnicze krwi, wolniejszą perystaltykę jelit, zaparcia. Głodzenie się prowadzi do anemii (niedobór czerwonych ciałek krwi) oraz hipoglikemii (niski poziom cukru we krwi), która jest skutkiem ubytków glikogenu i zapasów tłuszczu w organizmie. Anoreksja powoduje też zahamowanie wzrostu i rozwoju płciowego (m.in. nie rozwijają się piersi) oraz powstają zaniki mózgowe. Na skutek odwodnienia i trudności z koncentracją moczu występują zaburzenia pracy nerek. Niedobory potasu mogą z kolei wywołać groźne zaburzenia w rytmie pracy serca, a niedobór estrogenów powoduje obniżenie gęstości kości, prowadząc do osteoporozy. Jest też przyczyną nadmiernego owłosienia, wiąże się z ryzykiem bezpłodności. Niedożywienie jest przyczyną znacznego obniżenia odporności, co sprawia, że anorektyczki umierają czasem z powodu błahych infekcji takich jak: przeziębienie, angina itp.
Bulimia
Bulimia, czyli “wilczy głód” jest chorobą najczęściej występującą u młodych dziewcząt. Objawia się ona zaburzeniami w przyjmowaniu pokarmów, polegającymi na napadach niepohamowanego głodu, połączonego ze zjadaniem nienaturalnie dużych ilości pokarmów. Po takim przejedzeniu u osoby z bulimią często dochodzi do napadu strachu, że przejedzenie spowoduje przyrost wagi. Konsekwencją tej obawy są próby sprowokowania wymiotów w celu usunięcia nadmiaru spożytego pokarmu. Takie zachowania z upływem czasu przybierają na sile, tak że w zawansowanej bulimii osoby wymiotują kilka razy dziennie nawet bez prowokowania wymiotów. Przekonanie chorych, że wymioty nie zabezpieczą ich wystarczająco przed przytyciem prowadzi do znacznego nadużywania środków przeczyszczających i moczopędnych. Osoby z bulimią, aby schudnąć często wykonują intensywne ćwiczenia fizyczne. W bulimii częściej zauważamy kamicę nerek.
Wiemy już co to jest bulimia i w jaki sposób może się ona objawiać. Dlatego teraz parę słów poświęcimy przyczyną i okolicznością, które mogą prowadzić do tej choroby. Częstymi sytuacjami, które mogą prowadzić do bulimii są: nieakceptacja przez środowisko rówieśników lub chęć za wszelką cenę dorównania im, zawody miłosne, złe relacje emocjonalne pomiędzy rodzicami, a dziećmi U osób z bulimią często możemy zaobserwować charakterystyczne cechy osobowości, są to najczęściej osoby, które nie wierzą we własne siły, często się załamują nawet w przypadku nieistotnych niepowodzeń, charakteryzują się zmiennością nastrojów, wybuchowością przeplataną stanami zamykania się w sobie lub depresją. Bulimia jest chorobą i bezwzględnie wymaga fachowego leczenia. Nie leczona może przejść w postać przewlekłą dużo trudniejszą do leczenia.
Aby zachować prawidłową masę ciała i nie popaść w anoreksję lub w bulimię należy odżywiać się zgodnie z zasadami zdrowego żywienia. Osoba z nadwagą lub otyłością powinna: ograniczyć spożycie tłuszczów zarówno widocznych (masło, olej itp.) oraz niewidocznych (zawartych np. w ciastach, batonach, tłustych gatunkach mięs itp.) Zrezygnować ze spożywania dań typu fast food i słodyczy oraz słodzenia napojów Zwiększyć spożycie warzyw i owoców i chętnie uprawiać różne sporty na świeżym powietrzu.
PIRAMIDA ZDROWIA
Zapoznaj się obrazkiem Piramidy Zdrowia, która przedstawia jakie produkty są dla nas najzdrowsze!
Korzystaj z piramidy na co dzień
Powieś w kuchni piramidę zdrowego żywienia, by pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad prawidłowego odżywiania! Miej ją zawsze przed oczami, także wtedy, gdy razem planujesz i przygotowujesz posiłki. Piramida z rysunkami produktów w sposób bardzo obrazowy i precyzyjny ilustruje, jak należy komponować zdrowe posiłki, korzystając w odpowiednich proporcjach z produktów z każdej grupy żywieniowej. Możesz wykorzystać piramidę do dobrej zabawy i pożytecznej nauki - piramida jest prostą i sprawdzającą się pomocą uczącą zasad zdrowego żywienia.
Pamiętaj!!!
Produkty przedstawione w piramidzie zdrowego żywienia dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Każda z 5 grup wnosi wyjątkowy wkład w codzienną dietę. Zbilansowana, różnorodna dieta daje zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Zapewniając kompletny zestaw potrzebnych składników z 5 grup żywieniowych (produkty zbożowe, mleczne, warzywa, owoce, ryby, drób i mięso), możesz mieć pewność, że będziesz się prawidłowo rozwijać i rosnąć.
Co warto wiedzieć, by uniknąć błędów żywieniowych
Uważaj na wymyślne i modne diety, które rzadko są prawidłowo zbilansowane. Rozwijasz się intensywnie, dlatego wymagasz prawidłowego żywienia. Dieta wzbogacona np. w witaminę C, witaminy i składniki mineralne jest szczególnie ważną w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje, w sezonie jesienno- zimowo-wiosennym, czy podczas dużego wysiłku fizycznego.
B.U