W związku z uniemożliwieniem, przez kwarantannę, przeprowadzenia w szkole zaplanowanej, jak co roku, w grudniu Debaty „Prawa Dziecka”,
bieżący temat Wkładki Profilaktycznej będzie poświęcony tej tematyce.
Międzynarodowa Konwencja o Prawach Dziecka, została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. Jest to dokument obowiązujący we wszystkich państwach świata z wyjątkiem USA. W Konwencji tej, zostały spisane wszystkie prawa dziecka.
Uchwalenie Konwencji jest jednym z ważniejszych osiągnięć Polski w dziedzinie ochrony praw dziecka. W roku 1978 Polska zaproponowała Komisji Praw Człowieka ONZ, jej uchwalenie i przedstawiła projekt, który był później dwukrotnie modyfikowany. Na podstawie Konwencji powołano do życia organ nadzorujący jej realizację przez państwa, które ją ratyfikowały - Komitet Praw Dziecka.
Treść konwencji składa się z 54 artykułów. Katalog sformułowano kierując się następującymi zasadami:
- dobra dziecka
- równości (wszystkie dzieci są równe wobec prawa bez względu na pochodzenie, płeć, narodowość, itd.)
- poszanowania praw i odpowiedzialności obojga rodziców (państwo respektuje autonomię rodziny i ingeruje tylko w szczególnie uzasadnionych przypadkach według określonych procedur)
- pomocy państwa (państwo zobowiązane jest do podejmowania wszelkich działań ustawodawczo-administracyjnych dla realizacji praw uznanych w konwencji)
Konwencja ustanawia status dziecka oparty na następujących założeniach:
- dziecko jest samodzielnym podmiotem, ale ze względu na swoją niedojrzałość psychiczną i fizyczną wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej
- dziecko jako istota ludzka wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności
- rodzina jest najlepszym środowiskiem wychowania dziecka
- państwo ma wspierać rodzinę, a nie wyręczać ją w jej funkcjach
Katalog praw i wolności obejmuje prawa cywilne, socjalne, kulturalne, polityczne i
z założenia w niewielkim zakresie uwzględnia prawa ekonomiczne (dziecko powinno się uczyć, a nie pracować). W skład tego wchodzą:
Prawa cywilne:
- prawo do życia i rozwoju
- prawo do tożsamości (nazwisko, imię, obywatelstwo, wiedza o własnym pochodzeniu)
- prawo do wolności, godności, szacunku, nietykalności osobistej
- prawo do swobody myśli, sumienia i wyznania
- prawo do wyrażania własnych poglądów i występowania w sprawach dziecka dotyczących, w postępowaniu administracyjnym i sądowym
- prawo do wychowywania w rodzinie i kontaktów z rodzicami w przypadku rozłączenia z nimi
- prawo do wolności od przemocy fizycznej lub psychicznej
- prawo nierekrutowania do wojska poniżej 15. roku życia
Prawa socjalne:
- prawo do odpowiedniego standardu życia
- prawo do ochrony zdrowia
- prawo do zabezpieczenia socjalnego
- prawo do wypoczynku i czasu wolnego
Prawa kulturalne:
- prawo do nauki (bezpłatnej i obowiązkowej w zakresie szkoły podstawowej)
- prawo do korzystania z dóbr kultury
- prawo do informacji
- prawo do znajomości swoich praw
Prawa polityczne:
- prawo stowarzyszania się i zgromadzeń w celach pokojowych
Pamiętajmy jednak, że nie tylko istnieją prawa dziecka ale także ważne są jego obowiązki, a głównym z nich jest chodzenie do szkoły, w celu zdobywania przez dziecko, wiedzy i nowych umiejętności.
Warto wiedzieć:
Międzynarodową organizacją działającą na rzecz dzieci, od ponad 60 lat na całym świecie jest UNICEF. W krajach rozwijających się, UNICEF niesie pomoc w przypadku klęsk humanitarnych, ratuje życie i zdrowie dzieci poprzez: szczepienia, zapobieganie niedożywieniu, zapewnianie dostępu do wody pitnej oraz prowadzi programy, których celem jest poprawa jakości życia dzieci: zapewnia opiekę medyczną, buduje szkoły i kształci nauczycieli, chroni dzieci przed przemocą.
W krajach wysokorozwiniętych UNICEF zajmuje się szeroko pojętym propagowaniem i ochroną praw dziecka oraz zbieraniem funduszy na pomoc dzieciom w krajach o niższym poziomie rozwoju gospodarczego.
B.U