Komputer i Internet poszerzają nasze możliwości realizacji potrzeb, wiele spraw ułatwiają i przyspieszają. W wielu sytuacjach są konieczne. Jednocześnie ludzie stają się coraz bardziej zależni od wirtualnego świata. Niektóre firmy istnieją tylko w cyberprzestrzeni, kontakty pomiędzy pewnymi osobami odbywają się tylko w sieci. Spotkania na portalach społecznościowych, albo na forach internetowych są dla dzieci i młodzieży tak oczywiste, jak niegdyś spotkania w domach czy na boiskach. Przebywając w Internecie można zaspokajać realne potrzeby bycia w grupie, uzyskania wsparcia, kreowania swojej osoby. Nałogowe korzystanie z mediów cyfrowych, wśród których wymienia się Internet, telewizję, gry sieciowe, telefony komórkowe, prowadzą do uzależnienia nazywanego cyberuzależnieniem. Osoby uzależnione przez większość czasu przebywają w cyberprzestrzeni, tracą zainteresowanie podejmowaniem jakichkolwiek działań, funkcjonowaniem w świecie rzeczywistym Do charakterystycznych objawów można zaliczyć „popadanie w ciągi” tzn.uporczywe, częste sprawdzanie konta na portalach społecznościowych, kontrolowanie aktywności innych osób na portalach, przeglądanie znanych już informacji oraz obsesyjne poszukiwanie nowych - tzw. FOMO (fear of missing out), czyli lęk przed tym, że coś nas omija. Nieustanne poczucie, że nie ma nas tam, gdzie, coś się dzieje, chorobliwe sprawdzanie powiadomień na Facebooku, jak również uporczywe sprawdzanie skrzynki e-mailowej – oto tylko niektóre z objawów, które powoduje FOMO. Według niektórych lekarzy psychiatrów uzależnienie od sieci może pogłębiać inne,obecne już uzależnienia, jak także zaburzenia osobowości, lęki, fobie, psychozy.
Ponadto występują także fizyczne objawy uzależnienia od Internetu to min.
1. zespół nadgarstka (ból i drętwienie rąk i nadgarstków),
2. suche oczy i zaburzenia widzenia,
3. bóle pleców i bóle szyi, silne bóle głowy,
4. zaburzenia snu,
5. wyraźny przyrost masy ciała lub utrata masy.
GDZIE SZUKAĆ POMOCY:
Poradnia on-line na stronie internetowej: www.uzaleznieniabehawioralne.pl.
116 111 - telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę. Telefon czynny jest codziennie w godz. 12.00- 20.00. Linii telefonicznej towarzyszy również strona internetowa , która umożliwia zadawanie pytań on-line przez całą dobę.
800 100 100 – telefon dla rodziców i nauczycieli w sprawach bezpieczeństwa dzieci. To bezpłatna i anonimowa pomoc telefoniczna i online dla rodziców inauczycieli, którzy potrzebują wsparcia i informacji w zakresie przeciwdziałania i pomocy dzieciom przeżywającym kłopoty i trudności wynikające z problemów i zachowań ryzykownych takich jak: agresja i przemoc w szkole, cyberprzemoc i zagrożenia związane z nowymi technologiami, wykorzystywanie seksualne, kontakt z substancjami psychoaktywnymi, uzależnienia, depresja, myśli samobójcze, zaburzenia odżywiania. Telefon prowadzi Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę. Linia dostępna od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00 –18:00 .
800 12 12 12 - Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Numer przeznaczony jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, którzy chcą zgłosić problemy dzieci. Telefon jest czynny od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 20.00. Po godzinie 20.00 oraz w dni wolne od pracy, każdy może przedstawić problem i zostawić numer kontaktowy. Pracownik telefonu zaufania oddzwoni następnego dnia.
Rejonowa poradnia psychologiczno-pedagogiczna
Pedagog szkolny i psycholog szkolny
www.116111.pl
pomoc@800100100.pl
Artykuł powstał w oparciu o materiały informacyjne kampanii profilaktycznej Zachowaj Trzeźwy Umysł
B.U